30.11.2023 Мобилни уређаји и зрачење
У Србији по глави становника постоје скоро милион и по мобилних телефона, а процењује се да чак 74 одсто деце и тијнеџера користи мобилне уређаје. Руска истраживање показују да деца која користе мобилне телефоне имају слабију моћ репродукције и учења за 64 одсто, а као последице зрачења ових апарата могу бити нервоза, несаница, губљење виталности, смањење телесне активности, главобоља…
Данас је живот без брзих комуникација незамислив, али треба с времена на време људе подсетити да технологија треба да служи, а не да господари.
Мобилна телефонија, свакако, није једини извор ризика. Стручњаци истичу да неретко који уређем који има електромагнетно зрачење потенцијално не може да се угрози здравље, чак и ако се користи на одговоран начин. Међу изворима нејонизујућег зрачења су електроинсталације, потрошачи попут фрижидера, фенова, пегли, те кабловске-сателитске комуникације, појачивачи сигнала по зградама, рисивери, тјунери, кабловске инсталације, ТВ и радијски емитери, као и телекомуникацијски уређаји, базне станице, бежични, односно “дека” телефони и вај-фај рутери за пренос интернетског бежичног сигнала.
Четири пута је веће зрачење путем мобилних телефона у тренутку када се јављамо на позив, практично одмах по успостављању везе. Отуда је међу најважнијим саветима: приношење телефона уху тек по успостављању везе, али и држање телефона три-четири сантиметра од уха, избегавање телефонирања у просторијама са слабим сигналом и у превозном средству (мобилни телефон све време “тражи” пријем базне станице и при успостављању сигнала зрачење је опет најјаче). Саветују се кратки разговори, ношење уређаја у торбици, никада близу тела, а нарочито не у џеповима. Најмање метар треба да буде удаљеност и мобилног и пуњача током ноћи и за време одмора.
Ставови изнети у подржаном медијсkом пројеkту нужно не изражавају ставове органа kоји је доделио средства. пројекат "Заштитимо децу на интернету“, суфинансиран је из буџета Општине Богатић у 2023. години.