ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Korona virus

24.03.2016 Србија одаје пошту жртвама НАТО бомбардовања

Годишњица НАТО бомбардовања обележава се широм Србије. Председник Томислав Николић положио венац на Споменик војницима Гардијске бригаде уз поруку да су сва места бомбардовања 1999. године срамота једне цивилизације на крају 20. века. Централна државна комеморативна церемонија, коју је предводио премијер Александар Вучић са члановима Владе, одржана је код Споменика погинулим грађанима у Варварину.

Председник Томислав Николић положио је венац на Споменик војницима Гардијске бригаде, при чему је изјавио је да су сва места страдања током НАТО бомбардовања, а највише Клиничко-болнички центар "Драгиша Мишовић" у Београду, срамота једне цивилизације на крају 20. века.

Након што је положио венац на Споменик припадницима Војске Југославије и пацијентима те здравствене установе погинулим у мају 1999. године, Николић је истакао да агресор није бирао кога ће убити – цивиле или војнике.

"На данашњи датум сваке године покушавам да одем на неко друго место страдања, без обзира на то да ли су погинули цивили или војници. Сва та места, а ово највише, представљају срамоту једне цивилизације на крају 20. века", рекао је Николић.

Додао је да таква места треба обилазити док је Србије и памћења.

Венац је положио и градоначелник Београда Синиша Мали, који је оценио да је обавеза државе да чува успомену на страдале, али и да води одговорну политику која ће Србију чинити фактором мира и стабилности.

Венце су положили и чланови породица страдалих, као и представници КБЦ "Драгиша Мишовић".

У ракетном нападу НАТО-а 20. маја 1999. године погинуло је седам припадника Гардијске бригаде Војске Југославије и три пацијента КБЦ "Драгиша Мишовић".

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић је полагањем венаца одао пошту погинулим припадницима МУП-а током НАТО бомбардовања 1999. године, наводећи да Србија никада неће заборавити оно што су урадили за своју државу и народ.

"Још једном се клањамо херојима који су своје животе дали за Србију и никада нећемо заборавити оно што су урадили за своју државу и народ", рекао је Стефановић, који је положио венац на спомен-плочу погинулим припадницима МУП-а на згради МУП-а у Кнеза Милоша.

Стефановић је истакао да је 167 припадника МУП-а дало своје животе, показали су како се воли Србија, да су спремни да за њу дају највећу жртву – сопствени живот, а то је, како је напоменуо, ствар коју Србија никада не сме да заборави.

Стефановић је новинарима рекао да су 77 дана падале бомбе на Србију и да у тих 77 дана припадници полиције нису имали права на кукавичлук, већ само право да буду храбри, а тако су се и понашали.

Министар је напоменуо да Србија не сме да заборави ни њихове породице и да не сме да се сећа њихових жртава само у данима када се обележава такво страдање.

Како је навео, у овом дану ипак морамо да у будућност гледамо заједно.

"Ово је дан када схватамо да смо таквом жртвом, када смо заједничким радом, огромним напором успели да стигнемо да будемо поштована земља у свету и када смо успели да постигнемо да МУП данас буде потпуни ослонац свог народа у смислу сваке безбедности", истакао је Стефановић.

Минутом ћутања, поменом и полагањем венаца на брду Стражевица, у Београду, обележена годишњица почетка НАТО агресије и страдања двојице заставника Војске Југославије Властимира Лазаревића и Владимира Вујовића.

Градски менаџер Горан Весић положио је венац на спомен обележје Милици Ракић у Ташмајданском парку.

"Смрт Милице Ракић је можда на неки начин најсимболичнија и на најбољи начин показује колико је тај чин био безуман и колико је људи изгубило животе само зато што желели добро својој земљи и да она буде слободна", истакао је Весић.

Полагањем венаца у Земуну одата је пошта погинулим припадницима Ратног ваздухопловства (РВ) и Противваздушне одбране (ПВО). Генерал-мајор Ранко Живак је рекао да мета током бомбардовања нису били само војска и њени капацитети, већ и цели наш народ.

Начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић је одао почаст погинулим припадницима 37 моторизоване бригаде из Рашке.

Диковић је предводио делегацију Војске Србије која је у касарни "Стефан Немања" положила венац на спомен обележје "Хероји 37. моторизоване бригаде".

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић је у касарни "Југовићево" у Новом Саду присуствовао комеморативном скупу јединица гарнизона Нови Сад.

"И данас се сећамо бомбардовања новосадских четврти 'Шангај', 'Детелинара' и 'Клиса', као и насеља са сремске стране града, сећамо се порушених мостова у Новом Саду, али се сећамо и Алексинца, Варварина, Ниша и свих оних места бомбардованих на Косову и Метохији и клањамо се сенима невиних жртава агресорских бомби и сећамо се жртава припадника војске и полиције који су дали своје животе бранећи отаџбину", рекао је Вучевић.

Министар одбране Зоран Ђорђевић одао је у Прокупљу почаст погинулим житељима Топличког округа у ратовима од 1990. до 1999. године, поручивши да је 24. марта 1999. године почео догађај без преседана у новијој српској историји.

Ђорђевић је подсетио да је први удар у НАТО агресији изведен у 20 часова и пет минута бомбардовањем центра везе у прокупачкој касарни "Ратко Павловић Цицко" и да је те вечери пала прва жртва бомбардовања – војник Бобан Недељковић.

"Почео је тада догађај без преседана у новијој светској историји – 78 дана константног бомбардовања. Војска Југославије је током НАТО агресије изгубила 659 припадника, од којих је 628 погинуло, док се 31 припадник води као нестао", рекао је Ђорђевић, наведено је на сајту Министарства одбране.

Министар је истакао да су војска и народ показали нераскидиву везу у борби за своју домовину, да је на бранику отаџбине стајала наша храброст и младост, да се, нажалост, не могу вратити ти животи, али да сећањем можемо да продужимо њихово постојање међу нама.

"Важно је да се никад не заборави и зато данас са овог места нашег бола и поноса одајемо почаст свима који су дали животе за своју отаџбину", нагласио је Ђорђевић.

Породице настрадалих радника РТС-а и представници града положили су венце на споменик "Зашто".

И у Косовској Митровици је обележена годишњица почетка НАТО бомбардовања СР Југославије.

Делегације Канцеларије за КиМ, Општине Косовска Митровица, борачких организација положиле су венце на споменик "Белом анђелу" и споменик браћи Милић, погинулим пре и током сукоба на Косову и Метохији. Одавању почасти настрадалима присуствовали су и српски представници у косовској влади.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је да ћемо се 24. марта 1999. године сећати заувек и да је то најбољи начин да одговоримо на сва зла и неправде које су нанете грађанима.

Ђурић је у Косовској Митровици на академији "Србијо памти!" поводом годишњице НАТО бомбардовања рекао да је наша обавеза да чувамо "наш аманет, наше Косово и Метохију" и да ћемо то заједнички радити.

"Заједнички ћемо да негујемо и сећање и спомен на оне који су уградили себе у темеље наших данашњих живота. Они су дали свој живот да бисмо ми данас могли да будемо и у овој сали овде", поручио је Ђурић.

Представници Општине Звечан примили су чланове породица страдалих са територије те општине, којима је уручена симболична новчана помоћ, а у центру Звечана откривен је Споменик жртвама НАТО бомбардовања и албанског терора.

Председник Привременог органа општине Звечан Иван Тодосијевић поручио је да се жртве не заборављају.

 

Извор: www.rts.rs

 

GRAĐANI REPORTERI

19.10.2021 Реаговањe суграђанина Стојана Ђаковића на поједине садржаје које смо објављивали на нашем порталу

Поштујући Закон о јавном информисању и Kодекс новинара објављујемо у целости допис Стојана Ђаковића, достављен нашој редакцији, а који се ...

22.03.2021 Sprinterima AK Sprint vicešampionska titula na Zimskom kupu

Juče je, po veoma hladnom vremenu, održan Zimski kup Srbije u bacačkim disciplinama na kojem je učešće uzelo 10 takmičara Ak Sprint. ...

30.10.2020 Промоција правилне исхране за предшколце у Дубљу

Ова недеља је посвећена здравој исхрани деце. Предшколске групе у Дубљу су организовале предавање медициске сестре из локалне амбуланте, која ...

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH