ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Korona virus

06.11.2020 Нестабилна ситуација - од среде мини-одмор за све ђаке, окупљања до 5 особа

Епидемиолог Дарија Кисић рекла је да се у сваком граду сваког дана региструју нови случајеви болести. Кризни штаб одлучио - јесењи распуст од три дана за основце и средњошколце. Дозвољено окупљање до пет особа - односи се на организована окупљања. Од почетка школске године заражено 708 ђака.

Према последњим подацима, коронавирус је у Србији потврђен код још 2.282 особе, а од последица заразе преминуло је још 10 људи. Тестирано је 12.947 узорака.

Министарка за рад и члан Кризног штаба Дарија Кисић је рекла да ако гледамо ситуацију у последња 24 часа, 317 особа је хоспитализовано а 147 је отпуштено.

"Сваким даном све више пацијената који захтевају болничко лечење, тако да сваким даном попуњавамо капацитете. Расте попуњеност између 150 и 200 кревета дневно", рекла је др Кисић на конференцији за новинаре.

Др Дарија Кисић рекла је да је на седници Кризног штаба одлучено да се број особа које могу да се окупљају у отвореном и затвореном простору смањи са 30 на пет.

Одлучено је да ће и средњошколци и основци имати "мини распуст" - 11, 12. и 13. новембра, што је било предвиђено само за ученике основних школа.

"Сада смо одлучили да и средњошколци имају мини распуст у исто време, тако да три дана ђаци неће похађати школу. Видели смо да се школска средина није показала као окидач за ширење корона вируса", рекла је Кисић.

Она је додала да није било одлуке за неке радикалније мере, попут ограничавања кретања или ограничавање сатнице рада.

"Ситуација је изузетно неповољна и нестабилна, то што је у неким другим земљама лошије, не сме да нас теши", навела је Кисић.

Појашњава да су забрањена организованих окупљања на јавним манифестацијама, прославе, конгреси, семинари, не односи се на радну средину и школску, удаљеност мора бити два метра.

За позоришта и биоскопе важи до до 500 особа, прописано је како да се понашају, каже Кисићева.

Дарија Кисић рекла је да се индиректно може закључити да је узрасна структура од 30 до 59 година та која има најризичније понашање.

Према њеним речима са великом вероватноћом, ако гледамо узрасну структуру од 30 до 59 година, одмах можемо закључити да се ради о радно активном становништву које се највише креће и има највише контаката.

Говорећи о казнама, Дарија Кисић каже да је Предлогом закона о изменама и допунама Закона о заштити становништва од заразних болести предвиђено да инспектор може на лицу места изрекне мандатну казну због непоштовања мера.

За неношење маски предвиђена новчана казна од 5.000 динара за грађане и између 30.000 и 300.000 динара за правна лица.

"Оно што је најбитније када је у питању превенција у оквиру измене закона, јесте могућост да мандатну казну изрекне инспектор на лицу места услед непоштовања мера", рекла је Кисић.

Дистрибуција особа код које потврђена инфекција - у Београду је највећи број особа, највећа процентуална заступљеност 1.144 особе, Нови Сад 219, Краљево 60, Ниш 50, Врање 32, Зрењанин 29, Панчево 25, Сремска Митроивца 22, Љубовија 20.

Половина свих потврђених случајева вируса у Србији у последњих недељу дана је са подручја Београда - 50 одсто, затим следе Нови Сад са 6,76 одсто, Крагујевац са 3,14 одсто, Ваљево и Краљево са 2,5 одсто и Ниш са 2,3 одсто.

У Београду се региструје више од 1.000 новоболелих, а од укупног броја потврђених случајева у престоници је 14 досто са општине Нови Београд, 13 одсто са општине Земун, 11,7 одсто са општине Звездара, 11,5 са општине Чукарица и 11 одсто са општине Раковица", рекла је Кисић.

Пре тачно осам месеци регистрован је први случај коронавируса у Србији. Навела је да 53,3 одсто укупног броја заражених од почетка епидемије чине припадници мушког пола, а 46,7 одсто женског пола.

Од почетка епидемије највише заражених је у старосној групи од 30 до 39 година, односно 20 одсто од укупног броја инфицираних, што значи да је свака пета особе код које потврђен вирус припада тој старосној групи.

Нешто мања заступљеност је у старосној групи од 40 до 49 година, око 19 одсто, док је у групи од 50 до 59 година било 17 одсто.

"Од почетка епидемије у нашој земљи, 60 одсто од укупног броја оболелих припадало је старосној групи од 30 до 59 година", рекла је Кисић.

У групи од 60 до 69 година било је 13 одсто заражених, од 70 до 79 година 7 одсто, а у групи од 80 до 89 три одсто заражених, док је међу старијима од 90 година било је 0,3 одсто оболелих.

У најмлађој старосној групи, до 9 година, инфицирано је 2,2 одсто, у групи од 10 до 19 година 3,4 одсто, а у групи од 20 до 29 година 14 одсто.

Осам месеци причано једно те исто, сада искуство од осам месеци је показало да понашање којим себе дободимо у минимални ризик од преношења инфекције има смисла, рекла је др Кисић.

Од 1. септембра 708 заражених, на онлајн настави 200 ђака

У школској средини је стабилна ситуација, рекла је др Кисић.

Од почетка школске године, од 1. септембра, у школској средини у Србији је укупно потврђено присуство вируса корона код 708 ђака, и то 308 у основним и 400 у средњим школама, саопштила је Кисић.

Претходне недеље, од 26. октобра до 1. новембра, укупно у школама потврђен је вирус код 248 деце - 97 основаца и 151 ученика средње школе.

У прва четири дана ове недеље, од 2. до 5. новембра, присуство вируса ковид 19 утврђено је код 202 ученика - 74 из основне и 128 из средње школе, рекла је др Кисић.

Према њеним речима, за осам недеља, од почетка школске године, углавном се радило о заражавању ван школске средине.

"Када се појави случај вируса, одмах се реаговало, па би одељење, односно његова половина, била на онлајн настави 14 дана", објаснила је чланица Кризног штаба.

Кисић је истакла да сада 200 ђака похађа наставу онлајн.

Навела је и да има делова земље у којима није било потврђено короне код ђака.

Ковид 19 није потврђен у основим школама у Севернобачком, Западнобачком, Подунавском, Топличком, Јабланичком, Пећком, Косовскопоморавском, Призренском округу.

Када је реч о средњим школама, до сада није потврђен вирус у школама са територије Севернобачког, Севернобанатског, Моравичког, Пиротског, Пећког, Призренског округа.

Чланица Кризног штаба Дарија Кисић изјавила је да здравствени систем тренутно има капацитет и за већи број тестирања него што се сада тестира, али да морамо бити рационални пошто нико не зна колико ће ова ситуација потрајати.

Она је рекла да се тестирају сви за које лекари утврде на основу симптома и прегледа да треба да се тестирају.

 

 

Извор: РТС

 

GRAĐANI REPORTERI

19.10.2021 Реаговањe суграђанина Стојана Ђаковића на поједине садржаје које смо објављивали на нашем порталу

Поштујући Закон о јавном информисању и Kодекс новинара објављујемо у целости допис Стојана Ђаковића, достављен нашој редакцији, а који се ...

22.03.2021 Sprinterima AK Sprint vicešampionska titula na Zimskom kupu

Juče je, po veoma hladnom vremenu, održan Zimski kup Srbije u bacačkim disciplinama na kojem je učešće uzelo 10 takmičara Ak Sprint. ...

30.10.2020 Промоција правилне исхране за предшколце у Дубљу

Ова недеља је посвећена здравој исхрани деце. Предшколске групе у Дубљу су организовале предавање медициске сестре из локалне амбуланте, која ...

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH