11.08.2016 Бројне предности за грађане у нацрту новог закона о здравственом осигурању
Један од првих Закона које би требало да усвоји нова Влада јесте Закон о здравственом осигурању. Предлог би пред посланицима могао да се нађе на јесен како би примена могла да почне од 2017. РТС је имао увид у нацрт Закона који би требало да донесе бројне предности за грађане.
Нацрт Закона о здравственом осигурању доноси низ новина. На првом месту је боловање у трајању од 60 дана.
Изабрани лекар убудуће ће моћи да отвори двоструко дуже боловање - од 60 дана, осим у изузетним случајевима, прописаним законом.
Предложено је и да основ за накнаду зараде буде просечна плата у претходних 12 месеци, а не као до сада - последња три месеца. Разлог су, како се наводи, уочене злоупотребе.
Добра вест стиже за родитеље деце болесне од рака, тешког оштећења можданих структура и других тешких обољења. Они ће имати право на боловање током комплетног лечења детета до његове 18 године и примаће 100 одсто зараде.
Подсетимо, до сада су родитељи имали право на боловање од свега четири месеца, а надокнада је износила 65 одсто плате.
Дефинисан је и пакет здравствених услуга или број и врсте прегледа, анализа и интервенција.
До сада, то није било презицирано. Регулисано је и увођење добровољног здравственог осигурања, које би покрило услуге које нису у обавезном здравственом пакету.
Новина је и да ће жене којима је због карцинома уклоњена једна или обе дојке, убудуће реконструкцију или корекцију дојки добити о трошку државе.
Уводе се и санкције за неоправдано неодазивање на скрининг прегледе.
Дакле, неодговорни који се не одазову ни на трећи позив у једном циклусу, а не оправдају изостанак, губе касније право на лечење те болести о терету државе. Али, само у случају да оболе до следећег циклуса позивања.
Сада ће се знати и шта да радимо уколико се изненада разболимо током боравка у иностранству.
Предлог је да Републички фонд за здравствено осигурање плаћа трошкове хитне медицинске помоћи пружене у иностранству у случају да пацијент пре одласка на пут није набавио потврду о коришћењу здравствене заштите. Трошкове плаћа Фонд,а онда их рефундира од осигураног лица.
Предвиђено је и упућивање у иностранство ради дијагностике, а не само ради лечења. То је у складу са Зојиним законом, који је усвојен пре нешто више од годину дана.
Убудуће, плаћања партиципације биће ослобођени и даваоци органа, ћелија и ткива, као и припадници нарочито осетљиве популације - стари, деца, жене, труднице, породиље, Роми.
Чак и без оверене књижице, предлог је да се оболели приме на палијативно лечење, као и на прегледе који су предвиђени националним скрининг програмима (рано откривање рака дојке, дебелог црева или рака грлића материце).
Све ово наћи ће се пред посланицима Скупштине Србије на јесен, а надлежни се надају да ће закон бити усвојен до краја године.
Извор: РТС