21.07.2016 Rast cene tovljenika nedovoljan da pokrije gubitke. Govedarstvo ugroženo
Poslednjih nekoliko dana cena tovljenika počela je da raste. Oni koji su svinje prodali protekle nedelje po ceni od oko 140 dinara po kilogramu, sada imaju za čim da žale. Ipak, tržište je odavno nepredvidivo, tako da nikakve realne i logične procene ne mogu pomoći poljoprivrednicima. Cene su skoro uvek pod uticajem stihije neregulisanog tržišta i uvozničkih lobija. Otkupljivači trenutno plaćaju 160 dinara po kilogramu žive vage bez PDV-a. Poljoprivrednici ističu da o zaradi nema ni govora, samo se umanjuju gubici nastali u proteklom periodu.
Izuzetno niske cene tovljenika u poslednje dve godine uticale su na smanjenje proizvodnje, koja je postala neisplativa. Broj svinja u tovu je znatno smanjen, a ako se tome pridoda i loš prinos kukuruza od lane, jasno je da je ovaj cenovni rast delom posledica smanjene ponude. Elem, poslednjih meseci smanjen je i uvoz, što je povećalo domaću potrošnju. Eventualni dalji rast cene tovljenika (iznad 180 dinara) doveo bi do povećanja cena u mesarama, što nije u interesu polismejkersa. O nekoj računici u svinjarstvu moglo bi se govoriti ako bi cena bila 200 dinara, ali kako ističu paori, ona je malo verovatna. Cena prasadi takođe je u porastu i kreće se oko 180 dinara po kilogramu žive vage.
Zbog zabrane uvoza goveda iz Srbije od strane zemalja u okruženju, cena bikova se kreće oko 1.8 eura po kilogramu. Sporadičan izvoz moguć je još samo u Crnu Goru. Mnogi poljoprivrednici koji su prodali bikove, „debelo“ razmišljaju da li ponovo da kupe telad. Zastoj u otkupu i pad cene, posledica su pojave zaraze „kvrgave kože“ kod goveda, koja će tek u narednim godinama doneti negativne posledice po proizvodnju. Na stočnoj pijaci u Bogatiću zabranjen je promet goveda svih kategorija, ali se beleži i slabija trgovina ostalom stokom zbog pooštravanja kontrole ulaska stoke na pijacu.
Nakon sprovođenja vakcinacije goveda u celoj zemlji zbog nodularnog dermatitisa, tri godine biće zabranjen izvoz. To destimuliše poljoprivrednike da nastave proizvodnju, ali i ozbiljno ugrožava one kojima bikovi stižu za prodaju.
Prema podacima Uprave za veterinu, u Mačvanskom okrugu se gaji najviše goveda – 85.888 grla. Poređenja radi u Raškom okrugu ima 59.446, u Zlatiborskom 51.909 i Kolubarskom 57.083. Očigledno je da će Mačvani pretrpeti najveću štetu, ako se zaista obestine crne prognoze u govedarstvu.
Stanje na selu trenutno pogoršava i neredovna isplata ionako umanjenih subvencija, kao i niska otkupna cena hlebnog zrna. U svakom slučaju, poljoprivreda je trenutno možda i na istorijskoj prekretnici. Ako se država ne “umeša”, mali proizvođači će teško opstati u neravnopravnoj utakmici kapitalističkog tržišta.
N.Isaković