ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Vesti

01.10.2020 Здравље за све - 01. октобар Међународни дан старих

Здравље додаје живот годинама

Здравље представља једну од највећих вредности сваког појединца, друштва и заједнице у целини. У 21. веку здравље одређују бројни друштвени трендови, али истовремено здравље утиче на исте. Привреда се глобализује, све више људи живи и ради у градовима, образац породице се мења, а технологија убрзано развија. Старење становништва представља једну од највећих друштвених трансформација. Убрзо, свет ће имати више старијих људи него деце и биће више веома старијих људи него икада раније.

Број људи старих 80 и више година, на пример, готово ће се учетворостручити између 2000. и 2050. године. У историји није никада забележен толики број средовечних и старијих особа које имају живе родитеље, као што је то случај данас. Многа деца ће знати своје бабе и деде, па чак и своје прадеде, а посебно своје прабабе. У просеку, жене живе шест до осам година дуже него мушкарци.

Број особа старијих од 60 година већ је премашио број деце млађе од 5 година, а до 2050. године и број деце млађе од 15 година.

Република Србија са просечном старошћу становника од 41,6 година једна је од најстаријих земаља у свету. У периоду између два Пописа становништва у Републици Србији (2002–2011. године) просечна старост становника порасла је са 40,2 на 41,6 година, просечан животни век продужен је за 1,8 годину, а проценат особа старијих од 65 година је премашио проценат особа млађих од 15 година.

Очекује се у будућности повећана заступљеност старијих, хронично оболелих и функционално зависних особа. Наиме, старије особе најчешће оболевају од хроничних незаразних болести, као што су болести срца и крвних судова, рак и шећерна болест. Осим тога, старије особе често имају више здравствених проблема истовремено.

Здраво старење је много више него само одсуство болести. Здраво старење састоји се у томе да током целог живота правите здраве изборе и доносите здраве одлуке, што би вам омогућило да можете да будете физички активни у свим фазама вашег живота укључујући и старост. Зашто је важно говорити о здравом старењу кроз цео животни циклус?

Посматрати здраво старење кроз цео животни циклус важно је за старије, али је још важније за младе људе, јер наши избори и активности које чинимо у млађим годинама утичу на нас у старости. Док мислимо да наши избори утичу само на наше тело и здравље данас, наши избори заправо утичу и на наше тело и здравље касније у животу и у старости.

Посматрати здраво старење и целоживотни циклус нам помаже у разумевању да нам наши избори који се односе на здраве стилове живота које доносимо данас или сутра помажу и утичу на чињеницу колико дуго ћемо живети и колико ћемо моћи да радимо оно што волимо и у старости.

Старење не можемо спречити, али можемо спречити нездраво старење тако што ћемо свакодневно доносити добар избор за наше здравље. То значи да се правилно хранимо, држимо своје тело и ум активним, имамо времена за активности у којима уживамо, имамо времена за пријатеље и могућност да добијемо подршку која нам је потребна и коју желимо. Почевши од данашњег здравог животног избора, можете помоћи себи да живите што дуже у добром здрављу и да што дуже будете функционално независни. Почевши од данас, за себе можете изградити здравију будућност и дуговечност.

Почните одмах:

  • Дружите се са пријатељима или породицом сваког дана, лично, телефоном или преко рачунара.
  •  Престаните са пушењем.
  •  Једите најмање 400 грама воћа и поврћа сваког дана.
  • Смањите количину шећера и соли у исхрани.
  •  Вежбајте, ходајте, али имајте на уму најмање 150 минута умерене или најмање 75 минута интензивне физичке активностинедељно.
  • Немојте пити превелике количине алкохола.
  •  Медитирајте или практикујте друге активности смањења стресасваког дана.
  • Сан је веома важан и за здрав живот и здраво старење, практикујте шест до осам сати сна за ноћ.
  • Негујте позитиван став.
  • Останите активни, на пример кроз волонтерске активности.
  • Редовно контролишите своје здравље.
  • Трудите се да учите током читавог живота.

Почините са променом понашања данас, кроз упражњавање здравих стилова живота, без обзира колико вам је година. Са једне стране, побољшаћете своје функционалне способности данас и осигурати бољи капацитет вашег тела и ума у старости.

 

 

Пишу. ВМС Снежана Павловић и ВМС Сања Давидовић

Патронажна служба Дома здравља Богатић

 

STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA“ Projekat "Promocija zdravlja i prevencija oboljenja" sufinansiran je iz budžeta Opštine Bogatić u 2020. godini.

Dokumenti
 

GRAĐANI REPORTERI

19.10.2021 Реаговањe суграђанина Стојана Ђаковића на поједине садржаје које смо објављивали на нашем порталу

Поштујући Закон о јавном информисању и Kодекс новинара објављујемо у целости допис Стојана Ђаковића, достављен нашој редакцији, а који се ...

22.03.2021 Sprinterima AK Sprint vicešampionska titula na Zimskom kupu

Juče je, po veoma hladnom vremenu, održan Zimski kup Srbije u bacačkim disciplinama na kojem je učešće uzelo 10 takmičara Ak Sprint. ...

30.10.2020 Промоција правилне исхране за предшколце у Дубљу

Ова недеља је посвећена здравој исхрани деце. Предшколске групе у Дубљу су организовале предавање медициске сестре из локалне амбуланте, која ...

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH