ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Vesti

07.05.2021 Вакцине и право на интелектуалну својину – чега се плаше фармацеутски гиганти

Председник САД Џо Бајден подржао је идеју о одрицању од права на интелектуалну својину за вакцине против ковида 19, чему се брзо успротивила Немачка. Заговорници те идеје тврде да би одрицање довело до брже и јефтиније производње вакцина, док велике фармацеутске компаније кажу да би то обесхрабрило даља истраживања и иновативност, а свакако и смањило њихов профит.

Пандемија коронавируса је донела огромну зараду "Биг Фарми" како у свету називају богату фармацеутску индустрију. Италијански медији попут дневног листа Република пишу о томе да ће ове године, захваљујући вакцинама, зарада коју ће произвођачи имати, прерасти 70 милијарди долара - двоструко више од очекиваног.

Ипак, изјава председника САД Џоа Бајдена да подржава позив на одрицање од права на интелектуалну својину за вакцине против ковида 19, како би се повећала производња цепива, довешће до смањења зараде фармацеутских кућа за неколико милијарди.

Фармацеутске компаније не крију своје разочарење због овакве одлуке председника САД. Са друге стране, многи светски аналитичари сматрају да та одлука неће зауставити богаћење великих фармацеутских фирми.

Џо Бајден је изјавио да се не противи укидању патената вакцина које поседују фармацеутске компаније, онако како су то тражиле Индија и Јужна Африка од Светске трговинске организације (СТО), која је до сада одбијала такав захтев.

СТО је до сада могла да каже одлучно "не" јер је таква била одлука и Америке, Европе и Велике Британије, но данас се ситуација променила. Поред Америке и Европа је отворена за договор, као и Русија, а Светска здравствена организација (СЗО) истиче да се ради о историјској одлуци. Једина земља Европе која се за сада противи је Немачка.

Чега се плаши "Биг фарма"

Светске владе великодушно су финансирале рад на вакцинама. Само влада САД уложила је десет милијарди долара. Све најбогатије земље издвојиле су огромне количине новца не би ли купиле вакцине од фармацеутских компанија, што им је донелу зараду од 70 милијарди долара.

"Фајзер" је пре два дана ревидирао процену прихода на 26 милијарди долара, а њихова вакцина биће убедљиво најпродаванији лек на свету 2021. године.

"Чињеница да ће бити потребно вакцинисати се сваке године гарантује сталан прилив новца и у наредним годинама баш онако како се то дешава са сезонским вакцинама против грипа", речи су, како пише Република, генералног директора "Фајзера" Алберта Бурле.

На почетку године прогнозе у вези са продајом "Фајзерове" вакцине заустављале су се на 10 милијарди, а та цифра је премашена још у марту, када су зарадили 15 милијарди долара.

Данас предвиђања говоре о 26 милијарди, јер је "Фајзер" повећао производњу, а Европа, Израел и Канада су потписали нове уговоре, иако је предвиђено и да ће порасти цена вакцина.

Но нису само "Фајзер" и "Бионтек" зарадили на вакцинама. Компанија "Модерна" је, баш попут њих, захваљујући вакцини, зарадила за време пандемије 18,4 милијарде долара. Претходне године њихова зарада је била свега неколико стотина милиона долара.

"Џонсон и Џонсон", који за сада, баш као и "Астра-Зенека" продаје вакцине по цени коштања, тежи ка заради од 10 милијарди, док "несрећна" британска вакцина која не престаје да изазива полемике зарађује око четири милијарде.

Вредност тих компанија је порасла и на берзи. Наиме, вредност "Модерне" је у једној години са шест милијарди порасла је на 70 милијарди, "Бионтека" са осам на 42 милијарде. Они који су инвестирали 1.000 евра у компанију "Новавакс", иако још увек немају вакцину, зарадили су 50.000.

Најгора пандемија у последњих 100 година довела је до тога да нико није у стању да се "сам спаси" и нико не сме да заостаје за другима. Нове варијанте вируса се стално појављују, а да би се сви вакцинисали потребно је имати више доза.

"Биг фарма" се плаши опасног преседана Бајдена који би могао да доведе до тога да више неће постојати интелектуална права на вакцину, па би то обесхрабрило иновативност и дошло би до губитка посла.

Из "Бионтека" поручују да нису патенти ти који успоравају производњу. Свакако би дошло и до пада на берзи и осталих великих економских губитака којих се плаше.

Кина и Индија највећи потенцијални добитници 

Међународна интернационална Федерација фармацеутских индустрија саопштила је да је то разочаравајућа идеја.

Италијанска асоцијација фармацеутских компанија "Фарминдустрија" тврди да су вакцине успеле да буду пронађене тако брзо управо захваљујући интелектуалној својини и притиску на истраживачки рад и продукцију.

"Без тога не би могла да се победи пандемија и не бисмо могли да се вратимо нормалном животу", изјавили су за италијанске медије и додали да су изненађени и забринути за развој ситуације.

Сматрају да то неће довести до тога да остатак света одмах добије вакцине, већ може доћи до супротног ефекта, односно до мање ефикасне производње као и повећање глобалног фалсификовања вакцина.

На неформалном самиту који ће бити одржан у Португалији чланице Европске уније ће дискутовати о том питању, иако ће бити потребне две године да предлог заиста званично дође до СТО.

Они који би заправо највише зарадили су Кина и Индија јер би дошли до револуционарне РНК технологије, а то је компетитивна предност коју је потребно сачувати, пишу италијански медији.

Лист Република преноси речи Брајана Скорнија, који је аналитичар америчке инвестиционе банке "Baird", који каже да заправо "Биг фарма" ништа неће изгубити, јер иако дође до "low cost" производње  за најсиромашније земље, то неће бити ускоро. Патенти ће поново бити на снази, друге дозе вакцина ће гарантовати милијарде фармацеутским компанијама, а цене вакцина ће се увећавати.

"Фајзер" је већ подигао цене за скоро 15 одсто од првобитне цифре. Тако да ће, упркос свему, фармацеутска индустрија наставити са богаћењем - закључује Скорни за Републику.

Пет највећих фармацеутских компанија на свету:

1) "Џонсон и Џонсон" (418 милијарди долара) – најбогатија фармацеутска компанија на свету са седиштем у Њу Џерсију

2) "Рош Холдинг" (283 милијарди долара) – седиште у Швајцарској

3) "Фајзер" (195 милијарди долара) - седиште у Њујорку

4) "Мерк енд компани" (189 милијарди долара) – седиште у Њу Џерсију

5) "Новартис" (189 милијарди) – седиште у Швајцарској

Извор РТС - https://www.rts.rs/page/stories/ci/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81/story/3135/koronavirus-u-svetu/4363549/vakcine-kovid-intelektulna-svojina-odricanje.html

 

 

GRAĐANI REPORTERI

19.10.2021 Реаговањe суграђанина Стојана Ђаковића на поједине садржаје које смо објављивали на нашем порталу

Поштујући Закон о јавном информисању и Kодекс новинара објављујемо у целости допис Стојана Ђаковића, достављен нашој редакцији, а који се ...

22.03.2021 Sprinterima AK Sprint vicešampionska titula na Zimskom kupu

Juče je, po veoma hladnom vremenu, održan Zimski kup Srbije u bacačkim disciplinama na kojem je učešće uzelo 10 takmičara Ak Sprint. ...

30.10.2020 Промоција правилне исхране за предшколце у Дубљу

Ова недеља је посвећена здравој исхрани деце. Предшколске групе у Дубљу су организовале предавање медициске сестре из локалне амбуланте, која ...

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH