ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Vesti

20.08.2021 Текериш - Обележена 107. годишњица Церске битке

Саопштење кабинета начелника Мачванског управног округа преносимо у целости:

У четвртак,19.августа 2021.године на Преображење, у Текеришу је  свечано обележена 107.годишњица Церске битке.Државна церемонија је започела у 10:45 часова  верским обредом,након чега се приступило полагању венаца на споменик Церским јунацима. Венце су положили и сенима јунака се поклонили представници Владе Републике Србије,Министарства одбране и Војске Србије, Мачванског управног округа, града  Лознице, града   Шапца, општине Крупањ, амбасада Чешке,Словачке, Аустрије, Мађарске, као и бројна удружења и грађани.

Након интонирања Химне Републике Србије, гостима и окупљеним грађанима обратио се  градоначелник  Лознице Видоје Петровић,који је поздравио присутне и истакао да  је овај велики датум историје подједнако значајан као и 15. септембар 1918. године када се у Великом рату догодио пробој Солунског фронта или 11. новембар који се оправдано и с великим разлогом обележава као Дан примирја.  

"Ми у Лозници, наша држава и Влада, светкујемо и Церску и Гучевску битку као антиратне дане, а не као дане тријумфа над пониженим противником. Ова наша саборовања су залог за осуду сваког рата или дани погледа у будућност без рата. То рађа и питање да ли су мир и победа једно те исто. У сваком случају то је наук да се дани туге и жалости за настрадалима ваљано пренесу савременом човечанству".

Градоначелник Лознице је даље рекао да нешто више од једног века није довољно време да бисмо заборавили ко је рат започео и ко је рат водио.

 "Жртве српског народа заслужују највише почасти. Ако ми то овде у Јадру не будемо памтили, ко ће онда то памтити. Свођење Церске битке на жртве и хероје не сме нас одвести у самообмањивање, као што се не могу запостављати предања која су нам ранији становници Србије оставили у својим изворима. А они су те лекције тешком муком научили", рекао је Видоје Петровић истичући да живот у овим крајевима не сме да стане.

Државну церемонију полагања венаца и одавања почасти предводила је министарка Проф. др Дарија  Кисић Тепавчевић која је истакла да се на планини Цер одиграла прва победа савезника  у Великом рату ,коју је српска војска извојевала над надмоћнијим непријатељем.Војничка храброст и умеће  церских јунака и данас се изучава на војним академијама широм света.

"Данашња Србија је исто толико храбра и посвећена слободарским идејама и очувању државног суверенитета и територијалног интегритета. Окренувши се будућности, с поносом се сећајући наших предака, ми потомци ових великих јунака живимо у земљи у којој је реч слобода највећа дужност и обавеза.

Зато данас, са овог места, где су сахрањени српски војници, поручујемо да се прошлост не заборави, а да се херојски подвизи церских јунака заувек памте. То је наше наслеђе и понос“, истакла је  министарка Кисић Тепавчевић.

Уследио је уметнички програм и обилазак Спомен комплекса "Церска битка."

Учесници прославе су  имали прилику да се подсете да је Церска битка вођена од 16. до 20. августа 1914. на широком простору Цера у којој је храбра српска војска извојевала, против аустроугарских трупа, прву савезничку победу у Великом рату. Војска малене Србије која је у то време имала четири милиона становника супроставила се значајно моћнијем непријатељу- Аустро-Угарској монархији која је бројала преко 52 милиона становника.Српски народ у вековима који су претходили Церској бици  одликовао се  великом  истрајношћу и трпељивошћу.Текериш је након победе српске војске постао симбол слободарског духа нашег народа.

Српске  снаге су се  бориле под командом генерала Степе  Степановића,који је због изузетних заслуга у руковођењу и командовању унапређен у чин војводе.До првог окршаја на планини Цер дошло је у ноћи 15.-ог на 16.-ти август 1914.године  између делова 21.аустроугарске дивизије и делова Комбиноване дивизије.Повлачење преко реке  Дрине разбијене аустроугарске снаге отпочеле су у ноћи 19. на 20. август 1914.године  и наставиле су  цео сутрашњи дан.Гоњењем непријатеља до Дрине и завршним борбама код Шапца, 21.-24. августа 1914. године, окончана је тзв.церска операција.

У Церској бици српске снаге изгубиле су више од 16.000 војника, док су аустроугарски губици износили око 25.000 погинулих.

Споменик у Текеришу, подигнут је на Видовдан 1928.године, на месту где су се средином августа 1914.године водиле борбе које су одлучиле исход Церске битке.

Организатор државне церемоније поводом обележавања 107. годишњице Церске битке је Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије у сарадњи са градом Лозницом и Центром за културу „Вук Караџић".

 

                                                                                                    Кабинет начелника

                                                                                                    Владана Красавца

 

GRAĐANI REPORTERI

19.10.2021 Реаговањe суграђанина Стојана Ђаковића на поједине садржаје које смо објављивали на нашем порталу

Поштујући Закон о јавном информисању и Kодекс новинара објављујемо у целости допис Стојана Ђаковића, достављен нашој редакцији, а који се ...

22.03.2021 Sprinterima AK Sprint vicešampionska titula na Zimskom kupu

Juče je, po veoma hladnom vremenu, održan Zimski kup Srbije u bacačkim disciplinama na kojem je učešće uzelo 10 takmičara Ak Sprint. ...

30.10.2020 Промоција правилне исхране за предшколце у Дубљу

Ова недеља је посвећена здравој исхрани деце. Предшколске групе у Дубљу су организовале предавање медициске сестре из локалне амбуланте, која ...

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH