02.09.2024 Подршка женама у руралним срединама кроз програме три министарства
Бројним Мачванкама данас су на интерактивном скупу представљени програми подршке за развој предузетништва жена на селу Министарства привреде, али и програми Министарства за бригу о породици и демографију и Министарства за државну управу и локалну самоуправу. Министарке Милица Ђурђевић Стаменковски и Јелена Жарић Ковачевић, заједно са помоћницом министарке привреде, Катарином Обрадовић Јовановић говориле су о низу мера које ресорна министарства спроводе у циљу унапређења живота жена и њиховог оснаживања у руралним срединама.
„Овај програм намењен је свим женама које се баве предузетништвом, али и онима које желе да се баве. Ове године по први пут, на иницијативу наше министарке, реализујемо програм подршке за развој предузетништва жена на селу, заједно са Министарством за бригу о породици и демографију. Први пут ове године имате могућност да добијете сто посто бесповратних средстава, другим речима, да комплетну своју активност финансирате кроз овај програм, уколико се бавите прерадом прехрамбених производа, односно производњом хране. Јавни позив је у току, до 10.септембра, али је сасвим довољно времена да се аплицира, јер смо га направили тако да буде врло једноставан и да не треба неке компликоване документације. Важно је да се определите која вам опрема треба, 25 посто бесповратних средстава можете да користите и за трајна обртна средства, другим речима, да купите неки репроматеријал или да покријете закуп и слично. Износи програма подршке су од 300 до 500 хиљада динара, а укупно смо за те намене определили 30 милиона динара“, рекла је у свом обраћању помоћница министарке привреде, Катарина Обрадовић Јовановић.
Значајно је континуирано подстицати и охрабривати жене да развијају своје предузетничке идеје, али и да их реализују, истакла је министарка ДУЛС, Јелена Жарић Ковачевић.
„Ми смо данас овде да бисмо вама били на услузи и да бисмо вам представили рад Министарства за државну управу и локалну самоуправу и неке могућности које се индиректно пружају вама преко сарадње са локалном самоуправом. Ми ћемо се укључити и у пројекте које реализују Министарство привреде и Министарство за бригу о селу и демографију, конкретно за развој женског предузетништва овде. Најавила бих да смо данас са председником Општине конструктивно разговарали, а резултат тога је да ће Министарство определити одређена средства за отварање јединственог управног места, које подразумева простор доступан свим грађанима да могу да на једном шалтеру, у разговору са само једним запосленим, решити све оно што им треба, набавити неопходну документацију или предати захтеве да реше неке своје послове. Трудимо се да издвојимо средства за све локалне самоуправе у Србији, јер не желимо да се грађани више шетају од шалтера до шалтера нити да слушамо ону чувену реченицу „Фали ти један папир“. Дакле, стремимо да све централизујемо, осим тога што уводимо електронску управу и што ћете сви моћи да електронски комуницирате са државом, желимо да смањимо редове и гужве“, објаснила је министарка Жарић Ковачевић.
Министарка за бригу о породици и демографију упознала је окупљене са активностима ресора на чијем се челу налази, истакавши да су сви пројекти и активности усмерени ка економском оснаживању најпре породице.
„Када погледамо годинама уназад, видећемо да су жене на селу биле категорија која је била највише занемарена, категорија о којој се није много говорило и која је била препуштена сама себи. Подразумевало се да онe могу да прихвате много већи терет него жене у урбаним срединама и да ће се она са свим изазовима и искушењима снаћи. Управо су нас те околности подстакле да заједничким снагама пружимо одговор и да покушамо да економски оснажимо жене које живе на селу. Зато је драгоцена ова заједничка иницијатива Министарства за бригу о породици и демографију, коју спроводимо са Министарством привреде и у којој се трудимо не само да економски оснажимо жене подстицајима до 500 хиљада динара, који су у овом кораку скромни али представљају прву етапу свега што планирамо за будућност, већ и да их упутимо на који начин могу да остваре своја права. Исто тако, задовољство ми је да обавестим родитеље да ће родитељски додатак у Србији, након измена Закона које ће се десити крајем септембра, бити највећи на Балкану. Имаћемо 500 хиљада за прво дете, 600 хиљада за друго дете плус 135 хиљада једнократну новчану подршку, два милиона 280 хиљада за треће дете, плус 135 хиљада једнократно и за четврто дете, даће Бог да их има што више, три милиона и 180 хиљада динара. Ова права важиће за све мајке које су добиле децу од 01.јануара 2024.године. Оне које су већ примиле родитељски додатак у овој години, примиће разлику која им припада након усвајања измена Закона. Још један важан пројекат спроводимо, на који желим да обратите нарочиту пажњу, а то су субвенције за куповину прве некретнине за младе брачне парове са децом. То не важи само за куповину станова, него и за изградњу куће, да поставите темеље ваше породице и останете на земљи ваших предака, своји на своме, а ми смо ту да помогнемо да те темеље што пре поставите“, истакла је министарка Милица Ђурђевић Стаменковски.
Министарке су, заједно са председником општине Миланом Дамњановићем, закључиле да је препозната потреба да се у Богатићу делегира лице које ће бити у сталној комуникацији са министарствима, проћи све обуке и упознати се са пројектима, како би касније могло да одговори на сва питања и помогне приликом аплицирања за одређене пројекте.