ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Vesti

01.11.2015 U Glogovcu obeleženo 110 godina od smrti Janka Veselinovića

U organizaciji KOC-a „Bogatić“ i MZ „Glogovac“ danas je obeleženo 110 godina od smrti Janka Veselinovića. Kroz svoja prozna dela Janko je uveo ovaj deo Srbije - Mačvu, Šabac i Tamnavu u duhovni, nacionalni i civilizacijski prostor. Junaci njegovih dela su pošteni i dobri ljudi, a jedan je od pisaca koji je najlepše opevao selo u srpskoj literaturi.

U centru njegovog realizma je pravoslavni duh, selo i srpski seljak, gde je uobličio slike iz seoskog života. Nebriga za jezičko nasleđe izbacila je roman Hajduk Stanko iz školske lektire, iako je ovaj romantičarsko– istorijski roman kod nas jedna od najčitanijih proznih knjiga.

Polaganjem venaca i cveća na Jankov grob u Glogovcu, uz prisustvo velikog broja građana i gostiju iz kulturnog i javnog života, uz pomen i službu Njegovog preosveštenstva vladike šabačkog gospodina Lavrentija sa sveštenicima, odata je počast najpoznatijem mačvanskom književniku. Na grob Janka Veselinovića venac je položio i načelnik Mačvanskog upravnog okruga, Dragoslav Milanović. 

Otkrivena je bista Janka Veselinovića, rad akademskog vajara Milana Torbice i spomen ploča prvom glogovačkom učitelju Petru Radosavkiću, osnivačima i utemeljivačima prve škole u Glogovcu.

Nenad Beserovac, predsednik Opštine Bogatić, gostima se obratio rečima “Drago mi je što ste se okupili u ovolikom broju i što će ova manifestacija prerasti u tradiciju“.

Vladika Lavrentije  pozdravio je prisutne rečima:”Blago Mačvi što ima Janka i blago Janku što ima Mačvane. On je bio veliki čovek, sin velike Srbije, sin pravoslavlja”.

„Moramo da se sećamo naših prethodnika i da sa ponosom ukažemo na njihov značaj za srpsku književnost i kulturu. Dani Janka Veselinovića nastavljaju se 4. novembra u Beogradu u Udruženju književnika Srbije, koje obeležava 110 godina  postojanja i rada, a čiji je jedan od osnivača bio i Janko.“, rekao je Radomir Andrić, predsednik Udruženja književnika Srbije.

U okviru kulturno- umetničkog programa nastupili su „Hor Mačvanski“, glumci pozorišta "Janko Veselinović", muška izvorna pevačka grupa“ Dubljanski zvuci“,  stihove pesme „Proleće u Mačvi“ govorio je autor, pesnik Ivan Lolić, predstavljene su izvorne pesme i igre iz Mačve, u izvođenu solista Predraga Preše Drezgića i Petra Ilića. Folklorni ansambl  „Đido“ izveo je koreografiju „Ubrada mlade“- drugi dan mačvanske svadbe, igre i pesme iz Mačve, u izvođenju Prvog ansambla i uz pratnju Narodnog orkestra.

Nagrada za najbolji istorijski roman, koja je ustanovljena ove godine, dodeljena je Janku Vujinoviću za knjigu “Knjiga o hrastu“.

 

 

 

 

D.Ostojić

 
 

GRAĐANI REPORTERI

19.10.2021 Реаговањe суграђанина Стојана Ђаковића на поједине садржаје које смо објављивали на нашем порталу

Поштујући Закон о јавном информисању и Kодекс новинара објављујемо у целости допис Стојана Ђаковића, достављен нашој редакцији, а који се ...

22.03.2021 Sprinterima AK Sprint vicešampionska titula na Zimskom kupu

Juče je, po veoma hladnom vremenu, održan Zimski kup Srbije u bacačkim disciplinama na kojem je učešće uzelo 10 takmičara Ak Sprint. ...

30.10.2020 Промоција правилне исхране за предшколце у Дубљу

Ова недеља је посвећена здравој исхрани деце. Предшколске групе у Дубљу су организовале предавање медициске сестре из локалне амбуланте, која ...

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH