10.06.2020 Славица Ђукић Дејановић у посети Каритас имању у Богатићу
Професор доктор Славица Ђукић Дејановић обишла је данас Каритас имање у Богатићу где су представљени резултати истраживања "Праћење фактора ризика по здравље неформалних неговатељица У Републици Србији", које је спроведено под покровитељством кабинета министра за демографију и популациону политику.
Свако од нас, у неком тренутку свога живота, може се наћи у улози неформалног неговатеља, навела је Ђукић-Дејановић и додала да увек треба имати у виду речи Розалин Картер, бивше прве даме САД и оснивача института посвећеног неговатељству која је говорила - „На свету постоји четири типа људи: они који су били неговатељи, они који тренутно брину о некоме, они који ће некога неговати у будућности и они којима ће бити потребни неговатељи!”
„На моје велико задовољство, овде су ме дочекали корисници услуга и сами ми рекли шта им боравак овде значи, да се друже и да овде могу да се осећају корисним. Тај први контакт са њима је оправдао напоре свих оних који су помогли да један овакав кутак постоји у Богатићу. Ова средина је мени веома драга и кабинет на чијем сам челу је у последње две године донирао око 37 милиона бесповратних средстава управо Богатићу, за различите потребе, за младе људе, за потребе старијих, али и за потребе оних којима је најпотребнија помоћ, јер та сензитивност на менталном плану је проблем не само људи који имају такво својство, него и њихових породица. Данашњој презентацијом резултата пројекта хтели смо заправо да видимо где то неговатељи имају позицију у нашем друштву и то не они плаћени неговатељи, него чланови породица који негују или оболелу или изнемоглу особу и који јој посвећују значајан део живота, а да немају ни радно време нити икакве регистрације тог рада. Да видимо како су они поднели период Ковид епидемије, да ли је то утицало на њихово психичко и физичко здравље и које препоруке можемо дати да постану видљивији, јер они представљају врло користан стуб друштва бриге о најосетљивијим особама“, рекла је Славица Ђукић Дејановић.
Милиони људи широм света значајан део свог времена проведу негујући једну или више особа, било да су у питању деца, старији или тешко оболели људи, а они често нису препознати од стане система.
„Постоје три велике групе неформалних неговатеља, они који негују старе особе, који негују децу и особе са инвалидитетом и они који се негде препрлићу, који негују људе који излазе из болница и неопходна им је дуготрајна нега. Из тог разлога Каритас дуго година ради на подручју социјалне заштите, има велики контакт са корисницима и члановима њихових породица који су неформални неговатељи. Стога смо направили ово истраживање, које ће нам показати који су то све фактори ризика који тим људима угрожавају здравље,а на тај начин и њихов квалитет живота“, навео је Мирољуб Николић, директор Каритас Шабац.
Шестогодишње партнерство Каритаса Шабац и Општине Богатић изнедрило је три услуге социјалне заштите, за особе са менталним сметњама и интелектуалним потешкоћама.
„Каритас Шабац је наш дугогодишњи партнер, остварили смо сарадњу пре шест година и управо смо кренули са услугом помоћ и нега у кући, што је на почетку био донекле експериментални покушај, да видимо како ће то заживети на територији наше општине. Данас имамо преко осамдесет корисника и заиста они су презадовољни и не могу да замисле функционисање без једне такве услуге. И у будућности ћемо наставити сарадњу и покушати да је унапредимо, опредељујући, поред трансфера од републике, још више средстава из локалног буџета, јер једно овакво имање и услуге које се овде пружају корисницима су нешто што је пример добре праксе не само у Србији, већ и у региону“, изјавио је Ненад Бесеровац, председник Општине Богатић.
Иако је неформално неговатељство актуелна тема, до сада је спроведено мало популационих студија које би дале више података о томе ко су људи ангажовани у овом облику неге. Резултате овог истаживања, посвећеног неформалним неговатељима, међу њима и људима који пружају неплаћену негу, бринући се о члановима породице, пријатељима или комшијама који су привремено или трајно онеспособљени за самостално функционисање, представила је Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије.
M.K
СТАВОВИ ИЗНЕТИ У ПОДРЖАНОМ МЕДИЈСKОМ ПРОЈЕKТУ НУЖНО НЕ ИЗРАЖАВАЈУ СТАВОВЕ ОРГАНА KОЈИ ЈЕ ДОДЕЛИО СРЕДСТВА. Пројекат" ЗА ЗДРАВУ ПОРОДИЦУ: Превенција болести-промоција здравља" суфинансиран је из буџета Општине Богатић у 2020. години.