06.05.2016 Za samo sat i po, uz grad je palo 38 litara kiše po kvadratnom metru
Nevreme, praćeno gradom veličine klikera pogodilo je Opštinu Bogatić i za samo sat i po, palo je 38 litara kiše po kvadratnom metru, što je ravno elementarnoj nepogodi. Neuobičajeno, gradonosni oblak je došao iz pravca Save.
Prema rečima Miroljub Stanića, načelnika Opštinskog štaba za vanredne situacije reagovano je pravovremeno sa svih 15 protivgradnih stanica, a ispaljene su 53 rakete.
„Dejstvovalo se na vreme , a sa 7 stanica su ispaljene sve raspoložive rakete tako da su ostale bez i jedne. Obezbeđene su nove i u toku dana će biti podeljene po 3 rakete svakoj stanici“ dodao je za Mačva Info Miroljub Stanić.
Za potpuniju i veću zaštitu i instaliranje najsavremenije protivgradne stanice na daljinsko upravljanje gde je zaštita i do 90 procenata površine, potrebna su i velika materijalna sredstva.
Nadomak Topole, radi najsavremenija protivgradna stanica na daljinsko upravljanje, koja će taj kraj štititi od grada. Reč je o prvoj takvoj stanici u Srbiji, koja je potpuno automatizovana i kojom se "diriguje" iz Radarskog centra. Štete od gradonosnih oblaka, u prečniku od deset kilometara biće svedene gotovo na minimum.
Ministar bez portfelja u tehničkoj vladi, zadužen za vanredne situacije,Velimir Ilić kazao je da ovim sistemom, potpuno automatizovanim, u Srbiji počinje nova organizacija protivgradne zaštite.
- Očekujemo da do leta montiramo još dvadeset do trideset ovakvih sistema u Srbiji - otkrio je ministar Ilić.
Za lansiranje raketa iz ovog sistema, koji radi na solarni pogon, komanduje se iz Radarskog centra i radi se elektronsko navođenje. Kada radarski centar registruje oblačnu zonu, odnosno gradonosne oblake, automatski šalje podatke lanseru koji dejstvuje sa gotovo stoprocentnom preciznošću.
Ovaj sistem je skup i potrebno je dosta novca. Do nekih boljih vremena neophodno je pravovremeno obezbediti protivgradne rakete u potrebnom broju i u skladu sa mogućnostima zaštititi poljoprivredne useve.
D.Ostojić