ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Građani reporteri

16.11.2018 Sutra se obeležava Svetski dan prevremeno rođenih beba - Podrška malim borcima i u Bogatiću

Počev od 2011. godine, 17. novembar je uvršten  u kalendar Svetske zdravstvene organizacije, kao datum kada se obeležava Svetski dan prevremeno rođenih beba. Svako deseto dete na planeti rodi se pre termina, što je u godišnjem zbiru 15 miliona prevremeno rođenih beba. U našoj zemlji za godinu dana se pre vremena rodi oko 4000 dece, odnosno, 11 beba svakodnevno. Prevremen porođaj se definiše kao porođaj 3 i više nedelja pre termina. Dragana Đonlić iz Bogatića i Jelena Arnautović iz Badovinaca svoju decu rodile su u 26. gestacijskoj nedelji.

„Ja sam se porodila u Beogradu, u Višegradskoj, a samo par sati nakon porođaja, Bogija su prebacili na Institut za neonatologiju. Za tu ustanovu i osoblje imam samo reči hvale. Moj sin Bogdan je na rođenju bio težak jedan kilogram. Skoro 40 dana proveo je na intenzivnoj nezi, a moj svaki odlazak da ga vidim i dodirnem na koji minut, uz radost donosio je neizmerni strah od neizvesnosti. Kako je vreme prolazilo moj Bogdan je polako rastao i onda smo se našli na odeljenju poluintenzivne nege skoro još toliko dana. Ukupno naše vreme provedeno u bolnici bilo je tri meseca, baš ta tri koja su nam falila do porođaja. Nakon toga pušteni smo kući, gde smo se zajedno sa našim dečakom radovali i slavili svaki gram, svaki milimetar, treptaj oka i otkucaj srca“, priča  Dragana Đonlić.

Da se hrabri i borbeni ljudi rađaju kao takvi pokazuju mali Bogdan i Nađa, koji su u maju napunili dve godine. Oboje su zdrava i radoznala deca, koja su svojim roditeljima ponos i pokretačka snaga.

„Moja iskustva su slična sa Draganinim, nas dve smo se porodile u nekoliko dana razlike,  u istom periodu se nalazile na institutu, ali se tamo nismo srele, već smo se posle upoznale.  Nađa je rođena  sa 790 grama, svaka beba kalira nekih 10 posto i onda dobijete jedno malo biće od 700 grama.  Nikada neću zaboraviti naš prvi susret, jer su me upozoravali da se kod prevremeno rođene dece dešava da neki delovi tela još nisu formirani. Međutim, kod nje je sve bilo na mestu, samo mini. Mi smo u bolnici proveli skoro 4 meseca i nakon svega toga pamtim i mislim samo o lepim stvarima“, dodaje Jelena Arnautović.

Mame navode da im je pored pomoći stručnjaka, dragocena i podrška drugih roditelja sa istim ili sličnim iskustvom. Iz tog razloga, osnovano je Udruženje roditelja prevremeno rodjene dece Srbije „Mali Div“ koje pruža podršku roditeljima prevremeno rođene dece, tokom njihovog, često i višemesečnog, boravka u bolnici i mesecima i godinama nakon otpusta iz bolnice.

Širom sveta 17. novembra organizuju se aktivnosti koje imaju za cilj podizanje svesti u javnosti o problemu prevremenog rađanja. Jedna od tih aktivnosti je osvetljavanje poznatih građevina dekorativnom rasvetom ljubičaste boje, budući da je to boja koja simbolizuje ovu temu.

I Bogatić je ove godine mesto u kom će se simbolično obeležiti Dan prevremeno rođene dece, pa će sutra uveče, u znak podrške hrabrim malim divovima, u centru sijati  svetla u ljubičastoj boji.

 

 

M.K

 

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH