ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Građani reporteri

12.07.2020 Болнице у Београду пуне, још четворо мртвих и Нишу, а троје у Новом Пазару

Готово да нема краја Србије где не расте број заражених коронавирусом. Београдске болнице су већ данима препуне. Четворо људи ноћас је умрло у Нишу, у Новом Пазару троје, једна особа у Краљеву и једна у Шапцу. У ковид систем од понедељка ће и први пут Институт за реуматологију.

12:19

Једна особа преминула у Шапцу

Број оболелелих у Шапцу и даље расте. Не смањује се број позитивних, не смањује се и број грађана који због симтома долазе у ковид амбуланту. Расте и број пацијената у ковид болници.

Како РТС незванично сазнаје, од последица коронавируса преминула је још једна особа.

Према подацима Завода за јавно здравље од јуче на округу од 139 узорака, 102 је позитивно, у Шапцу 68, у Лозници 20, а од једне до пет особа у осталих шест општина. Чекају се и резултати за више од 100 тестова из лабораторије Ватрено око.

12:15

У КЦ Војводине се од коронавируса лечи 219 пацијената

У Клиничком центру Војводине тренутно се лечи 219 пацијената од коронавируса, а како се тај број повећава у том КЦ принуђени су да проширују капацитете и отворе четврти ковид центар на Клиници за урологију, Клиници за максилифацијалну хирургију и Клиници за пластичну хирургију.

Од укупног броја збринутих код 17 пацијената с обзиром на њихово тренутно здравствено стање, лечење захтева примену механичке вентилације.

У КЦВ се хоспитализују пацијенти са тешким формама болести и све тежим општим стањем, наводи се у саопштењу.

11:52

Срђа Јанковић: Веома озбиљна епидемиолошка ситуација

Епидемилошка ситуација у Србији веома је озбиљна, без преке потребе неће бити предлагане рестиктивније мере, али у овом тренутку ни то није искључено, јер се ради о борби за опстанак, изјавио је имунолог Срђа Јанковић.

Каже да нико није очекивао овакво разбуктавање епидемије коронавируса.

Јанковић је за ТВ Пинк рекао да сва окупљања без маске и физичке дистанце представљају потенцијални ризик.

Ефекат скупова видеће се за неколико дана на епидемиолошкој криви, а зна се да је период инкубације од пет до седам дана, најдуже 14 дана, објаснио је Јанковић.

Када је реч о оптерећености здравственог система, Јанковић каже да он и даље опстаје и да ће опстати ако се ширење епидемије ограничи.

11:39

У српским срединама на КиМ још 35 оболелих

У српским срединама на КиМ у последња 24 часа регистровано је 35 новоинфицираних коронавирусом, што је 248 оболелих од средине јуна, односно 374 укупуно од почетка епидемије, саопштено је из Кризног штаба у Косовској Митровици.

Новооболели су из Косовске Митровице - 16, Звечана и Прилужја пет, Лепосавића четири, Гњилана два, и Косовске Каменице, Грачанице и Зубиног Потока по један.

У српским срединама је од последица ковида19 преминуло 13 особа, а излечених је 113.

Међу новооболелима 146 је у изолацији. У болници је 67 особа а за 35 новооболелих чека се одлука о даљем третману.

У срединама под надзором здравственог система косовске владе у протекла 24 часа регистрована су нова 203 случаја инфекције и четири нове преминуле особе, што је 101 смртни случај од избијања епидемије.

Према информацијама Института за јавно здравље у Приштини на Косову је тренутно на лечењу 2387 особа оболелих од ковида19.

11:24

Кон: Могуће ванредне мере ако се настави пораст заражених

Епидемиолог Предраг Кон рекао је да постоји могућност увођења ванредних мера, уколико се настави тенденција раста броја заражених и изразио наду да до тога неће доћи.

"Ми немамо баш много излаза у даљем повећању активности, немамо другог начина него да се затворимо, да ли ће то бити ванредно стање или ванрдне мере, то је већ питање. Ја се надам да неће бити потребе за тим, мада и даље имамо повећање", рекао је Кон за ТВ Прва.

10:51

Кладионице и коцкарнице велики епидемиолошки ризик у Краљеву

У Краљеву је од ковида 19 преминула још једна особа, а регистровано још 44 новооболелих. Од почетка епидемије, 12 људи је преминуло у том граду, а оболела је 351 особа.

На интерном одељењу које је прешло у ковид систем, лечи се 57 пацијената и више од половине капацитета је попуњено.

Директор Завода за јавно здравље др Александар Мацан упозорава да је здравствени систем у Краљеву преоптерећен и апелује на суграђане да поштују све прописане мере.

Као велики епидемиолошки ризик означио је кладионице и коцкарнице које и даље немају ограничено радно време, као и дивље таксисте и позива надлежне да појачају контроле.

10:49

Преминула још три пацијента у Новом Пазару

Од последица коронавируса у Новом Пазару преминула су још три пацијента, саопштено је на конференцији за новинаре.

Координатор ковид болнице у Новом Пазару, доктор Мирсад Ђерлек каже да је у том граду достигнут врх епидемије и најавио жестоку борбу са ковидом.

"Ми се припремамо да се у наредних пет дана ухватимо са пуним капацитетом у жестоку борбу", каже Ђерлек.

08:36

Тиодоровић: Ситуација у Нишу неповољна са тенденцијом да пређе у ванредну

Ситуација у Нишу и југоисточној Србији је неповољна са тенденцијом да пређе и у ванредну,  каже за РТС епидемиолог Бранислав Тиодоровић.

"Ако будемо мере примењивали у целини и будемо сви свесни ситуацију ћемо ставити под контролу, али ћемо имати још умрлих и оболелих. Доћи ћемо у ситуацију да лето прођемо са мањом тензијом са мањим проблемом очувања здравља и да се полако спремамо за јесен", рекао је Тиодоровић. 

08:15

У КБЦ Бежанијска коса ноћас више од 100 прегледа

Због све већег броја пацијената заражених коронавирусом којима је неопходна хоспитализација, у ковид систем је ушао и Клиничко болнички центар "Бежанијска коса", који у сваком тренутку има око 300 пацијената са средње тешком и тешком клиничком сликом.

Директорка те установе, докторка Марија Здравковић рекла је да је током ноћи било више од 100 прегледа. "Сви пацијенти су покривени терапијски, а сваки десети налази се на интензивној нези", рекла је Здравковићева.

Током ноћи, каже, било је више од 100 прегледа. "Хоспитализујемо пацијенте са средње тешким пнеумонијама, а просек година пацијента је 47", рекла је докторка Здравковић.

08:08

Све већи редови испред ковид болнице у Шапцу

Јасмина Станковић, директорка Дома здравља "Др Драга Љочић" у Шапцу рекла је да се за десет дана јула дуплирао број пацијента са симптомима коронавируса.

"Од 6. јула добијамо тестове свакондневно, 80 до 90 тестова колико је капацитет лабораторије", каже докторка и наводи да се контакти шаљу у кућну изолацију.

06:55

Температура од 37,5 је повишена температура

Докторка Јована Обреновић рекла је за РТС да је у Хитној помоћи током ноћи забележен већи број позива pacijenta, 1.800 због сумње на ковид инфекцију.

Она је објанила да је температура виша од 37.5 повишена температура укулико се не лечите од астме и хроничне опструктивне болести плућа.

"Сваки момемат са повишеном температуром може да укаже на ковид заразу и зато вас молим да то кажете нашим колегама на тријажи или кол центру, да би колеге могле адекватно да се опреме", рекла је докторка Обреновић.

06:31

Од данас у Београду раде сви базени на отвореном

Градски штаб за ванредне ситуације усвојио је 11 правила која ће морати да поштују посетиоци на базенима, објавио је заменик градоначелника Београда Горан Весић на Фејсбуку.

Како је навео, под сунцобраном могу да се налазе само две особе осим породица са малом децом, а размак између лежаљки који заузимају једна или две особе осим породица са малом децом мораће да износи најмање два метра.

Забрањени су тимски спортови у води или на обали који укључују блиски контакт.

Барови и кафићи могу да служе храну само запаковану у оргиналним паковањима, столови у бару морају да буду удаљени најмање 1,5 метара, а у баровима и кафићима на базенима није дозвољено организовати забаве или прославе.

Капацитет купалишта је 40 људи на 1.000 метара квадратних, запослени на базенима морају да носе маске када су у контакту са посетиоцима, забрањено је коришћење тушева и свлачионица у затвореном простору изузев тоалета, а спортски центри се позивају, да уколико је могуће, уведу резервације.

Према последњем пресеку, у Србији је умрло још 12 оболелих од ковида 19. Зараза коронавирусом потврђена је код још 354 особе. Тренутно је на респиратору 139 пацијената.

Болнице у Београду пуне, у Шапцу све горе

Министар здравља Златибор Лончар каже да последњи подаци показују како се ми понашамо и како се лично боримо против коронавируса.

Готово да нема краја Србије где не расте број заражених коронавирусом. Београдске болнице су већ данима препуне. У ковид систем од понедељка ће и први пут Институт за реуматологију.

Четворо људи умрло је ноћас у Нишу,  у Новом Пазару троје, по једна особа у Краљеву и Шапцу.

Гужве и вишесатна чекања постају свакодневица испред ковид амбуланти - Шабац бележи 10 пута више оболелих него у мају.

У Ужицу се дневно тестира и до 200 људи.

У Шумадијском округу је 46 новооболелих, у српским срединама на Косову и Метохији 35.

Од сутра Кризни штаб ће се поново свакодневно обраћати јавности од 15 сати, а због попуњености капацитета београдских болница у ковид систем улази први пут Институт за реуматологију.

 

Извор: РТС

 

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH