ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Građani reporteri

08.03.2024 Међународни дан жена 8.март

У знак сећања на демонстрације америчких радница у Чикагу 1909. године и марш више од 15.000 жена у Њујорку које су тражиле краће радно време, боље плате и право гласа, широм света 8. марта обележава се Међународни дан жена.
 
Празник је установљен на Другој међународној конференција жена социјалиста 8. марта 1910. у Копенхагену, на иницијативу Кларе Цеткин, вође немачких социјалиста и женског радничког покрета да се уведе дан вечног сећања на демонстрације америчких радница у Чикагу. Много пре тога, прве јавне демонстрације жена запослених у индустрији догодиле су се 8. марта 1857. у Њујорку. Полиција их је растерала, али су жене два месеца касније основале синдикат и захваљујући њиховом раду, протести 8. марта постали су традиција.
 
Прва прослава у нашој земљи одржана је у Београду, у тадашњем Народном дому, 1914. године. Међународни дан жена ускоро је почео да се повезује да социјалистичким земљама. Након Октобарске револуције, захваљујући феминсткињи Александра Колонтаи Осми март је постао државни празник у СССР-у који се користио као дан обележавања "херојства радница". Уједињене нације су званично 8. март прогласиле Међународним даном жена 1975. године.
 
Иако борба жена траје већ више од века, она још увек није завршена. Жене у целом свету још увек се боре с разним предрасудама, посебно у пословном свету, још увек мање зарађују од својих мушких колега, а често су изложене сексуалном узнемиравању, мобингу и злостављању. Жене  су најчешће жртве породичног насиља. У последњих осам година у Србији најмање 251 убијена је од стране партнера или члана породице. У неким деловима света женама су чак ускраћена готово сва основа људска права.
 
Према подацима европске канцеларије за статистику Евростат објављеним уочи Међународног дана жена, жене су током 2016. године у земљама ЕУ у просеку зарађивале 16 одсто мање него мушкарци. Око 60 одсто мама у нашој земљи зарађује плату мању од републичког просека. Исти проценат жена на селу у Србији нема право на пензију, а само 17 одсто су власнице имања што је ограничење за покретање посла и узимање кредита, највећим делом се воде као незапослене, иако раде и доприносе својој породици.
 
Нажалост, Дан жена данас више није празник социјалне правде и једнаких шанси за мушкарце и жене, већ је углавном банализован и претворен у типичан празник масовне културе и потрошње.  Поштујмо и ценимо жене сваки дан, не само Осмог марта, а овог дана се додатно подсетимо на дугогодишњу борбу жена у којој су највећи успеси били увођење осмосатног радног времена, уједначавање плата за мушкарце и жене, али и заштита мајки и увођење породиљског одмора.
 

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH