ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Građani reporteri

26.07.2020 Прослављено 205 година Боја на Дубљу

На данашњи дан 1815.године одиграо се Бој на Дубљу, велика битка између српских устаника и турске војске. Сећајући се свих јунака, који су пре 205 година положили животе за велику победу српске војске, данас је служена Света литургија и помен изгинулим ратницима, чиме је обележена манифестација „Бој на Дубљу“. Као и претходних година својим присуством овај догађај увеличали су и представници амбасаде Републике Чешке у Београду, изасланици одбране, пуковници Томаш Даниел и Сандани Милан, који су положили венце у спомен-костурници. У порти цркве Светог Вазнесења Господњег недавно је завршена спомен-чесма, дело вајара Милана Торбице из Богатића, посвећена српским, чешким, али и аустроугарским војницима настрадалим у Великом рату, чију изградњу су финансирале Чешка република и Општина Богатић.

“Кренули смо у реализацију пре две године, са почетном идејом да спомен-чесма буде крстобразна, да послужи и приликом одавања почасти, јер око ње може да се обави опход. С обзиром да је могуће сићи у спомен-костурницу, размишљајући о последњим тренуцима погинулих, тај сусрет са костима донео је идеју да на дијагонали, као печурка изађе једна спомен-чесма, која би била неки еквивалент свом том страдању. Стилски, ово је урађено у моравском стилу, испраћено орнаментиком, мотиви су четири света ратника, на свакој страни по један, са различитим медаљонима, уз посвету на српском и на чешком језику и ратнички крст“, изјавио је аутор спомен-чесме, Милан Торбица.

Организатори "Боја на Дубљу", Културно-образовни центар Богатић и Црквена општина Дубље, истичу значај сарадње са чешком амбасадом из које је настало ово изузетно дело, исклесано у јазовник камену.

„Чеси су 2013.године први пут дошли у Дубље, када смо их обавестили да у костурници постоје и кости њихових војника, пренешене 1936.године из Сремске Раче. Наша сарадња је тада почела, они су нас питали како би могли да помогну, па је након тога настала идеја за спомен-чесму, заједничку за Србе и Чехе, што су они радо прихватили. Њихово Министарство одбране одобрило је пет хиљада евра за чесму, а остатак средстава обезбедила је локална самоуправа. Милан Торбица је урадио један изузетан посао, ја мислим да сва околна места могу да нам завиде  на овоме, па чак и Београд, јер овакве чесме нема у Србији, са четири лика Светих великомученика Георгија, Димитрија, Прокопија и Трофима Никомидијског. Ових дана смо подигли и крст, што је капа на све то. Ископали смо бунар дубине 84 метра, на чесми имамо чисту, здраву, пијаћу воду, коју већ носи цело село и околина“, рекао је протојереј ставрофор Урош Живковић, старешина цркве Светог Вазнесења Господњег у Дубљу.

Председник Општине Богатић, Ненад Бесеровац, и директор Културно-образовног центра Богатић, Милош Симић, положили су венце на споменик ратницима у порти дубљанске цркве, чиме је завршена овогодишња манифестација „Бој на Дубљу“, прилагођена актуелној епидемиолошкој ситуацији, уз поштовање свих мера здравствене заштите.

 

M.K

 
 

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH