ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Građani reporteri

26.05.2021 Kontejneri za životinjski otpad postavljeni na pet lokacija u opštini Bogatić

Naš kraj poznat je po stočarstvu, godišnje se u Mačvi proizvede na stotine hiljada grla, ali su i gubici neminovni. Veliki problem Mačvana već decenijama predstavlja animalni otpad koji se u selima naše opštine može pronaći na divljim deponijama, u kanalima pored puta, u priobalju ili kako pliva rekom Drinom.  Životinjski ostaci se uglavnom odlažu mimo propisa, stoga su danas u opštini Bogatić na pet lokacija  postavljeni kontejneri za odlaganje uginulih svinja i kako navode iz lokalne samouprave, načinjen je prvi korak ka rešavanju ovog ozbiljnog problema zagađenja životne sredine.

„Ovo je višedecenijski problem u opštini Bogatić, pa smo danas postavili dva kontejnera u Badovincima, s obzirom da se tamo proizvodi najveći procenat stoke, a po jedan na privremenoj deponiji u Bogatiću, u Dublju, između Salaša Crnobarskog i Glogovca, gde će životinjski otpad odlagati i Crna Bara, Banovo Polje i Sovljak i na lokaciji između Metkovića i Glušaca, da pokrijemo i taj deo opštine, sa Belotićem i Uzvećem. Opština  Bogatić je potpisala ugovor sa kompanijom „Energo Zelena“, koji će na dnevnom nivou odnositi otpad iz ovih kontejnera. U našoj opštini proizvede se preko dvestahiljada tovljenika godišnje, govorimo samo o svinjama, a realna procena  uginuća od strane veterinara je pet procenata. Tako da se, na mesečnom nivou, sigurno hiljadu prasica i svinja zadrži u nekim kanalima, šumama, deponijama, stoga mislim da je ovo pravo rešenje da našu opštinu malo očistimo. Ovaj projekat je nešto novo i tek početak, već imamo dogovor sa „Energo Zelena“, pa ćemo ako bude bilo potrebe nabaviti nove i veće kontejnere.  Krećemo ovako da vidimo kako će to napredovati, a lako ćemo kasnije proširiti i postaviti kontejnere i u ostalim selima da ljudima bude bliže da dostave životinjske ostatke. Suština je da im omogućimo mesta na koja će donositi uginulu stoku, a mi ćemo svakako na teritoriji opštine pojačati kontrolu i kažnjavati one koji ne poštuju propise. Naglasio bih da je ova usluga besplatna i da građani neće plaćati ovo odlaganje ni ove niti narednih godina. Kada je reč o krupnoj stoci, proizvođači koji se jave našoj  Zoohigijeni mogu da dobiju potvrdu da su dopremili životinju, kako bi mogli propisno da je odjave, što zbog osiguranja, što zbog veterinarske kontrole. Ovaj projekat sa odlaganjem životinjskih ostataka sproveden je uz pomoć Ministarstva poljoprivrede, a sam ministar Nedimović pre mesec i po dana posetio je Badovince i maksimalno se zauzeo da u što kraćem roku dobijemo kontejnere. Krenuli smo s rešavanjem ovog problema, a već sutra bismo trebali u Ministarstvu da razgovaramo o ceni tovljenika na teritoriji naše opštine“, izjavio je Teodor Teodorović, zamenik predsednika Opštine Bogatić.

Nepravilno bačeni životinjski ostaci predstavljaju najveći mogući izvor infektivnog materijala i opasnost za širenje bolesti, kao što su besnilo, salmonela, antraks, ptičiji grip i druge. Zoohigijenska služba Javno-komunalnog preduzeća Bogatić će u koordinaciji sa partnerom na ovom projektu, kompanijom za neškodljivo uklanjanje životinjskog otpada „Energo Zelena“, svakodnevno obilaziti ove lokalitete.

„Na pet lokaliteta stvorili smo uslove za pravilno odlaganje animalnog otpada, postavljanjem ovih kontejnera. Uloga Javno-komunalnog preduzeća Bogatić  i naše Zoohigijenske službe je komunikacija sa našim partnerom „Energo Zelena“ i osnovni cilj ovog projekta je zaštita životne sredine i unapređenje dosadašnjeg sistema upravljanja otpadom. JKP je i do sad bilo aktivno, što u redovnim obilascima privremenih deponija, što po prijavi građana, pa smo pronalazili od petnaest do dvadeset uginulih životinja na nedeljnom nivou. Po lociranju leševa obaveštavali smo nadležnu inspekciju i lokalnu veterinarsku stanicu i pristupali zakopavanju uginulih životinja, uz sve neophodne propise. Do sada nemam informaciju da je bilo ko kažnjen, a pre desetak dana imali smo na uginuloj životinji ušnu markicu i onda su nadležne službe preuzele slučaj“, rekao je Vladan Popadić, direktor JKP bogatić.

Podizanje svesti meštana o odgovornom upravljanju otpadom značajna je karika u lancu rešavanja ovog problema.

„Svinje što crknu odnesu na Drinu i bace u vodu i onda onaj što uhvati ribu može da ima problem. To ne valja, ali ne vredi. Ima groblje prema Prnjavoru, ali neće niko da odveze, daleko im. Nego bace u reku, a to treba kažnjavati“, kaže meštanin Badovinaca.

Kontejneri za životinjske ostatke na pet lokacija besplatno su na raspolaganju svim stanovnicima opštine Bogatić, a nadležni navode da će se inspekcijski nadzor ubuduće pojačati i da su propisane strožije kazne za nepoštovanje Zakona o zaštiti životne sredine.

 
 

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH