ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Magazin

08.03.2018 Međunarodni dan žena

U znak sećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. godine i marš više od 15.000 žena u Njujorku koje su tražile kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa, širom sveta 8. marta obeležava se Međunarodni dan žena.

Praznik je ustanovljen na Drugoj međunarodnoj konferencija žena socijalista 8. marta 1910. u Kopenhagenu, na inicijativu Klare Cetkin, vođe nemačkih socijalista i ženskog radničkog pokreta da se uvede dan večnog sećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu. Mnogo pre toga, prve javne demonstracije žena zaposlenih u industriji dogodile su se 8. marta 1857. u Njujorku. Policija ih je rasterala, ali su žene dva meseca kasnije osnovale sindikat i zahvaljujući njihovom radu, protesti 8. marta postali su tradicija.

Prva proslava u našoj zemlji održana je u Beogradu, u tadašnjem Narodnom domu, 1914. godine. Međunarodni dan žena uskoro je počeo da se povezuje da socijalističkim zemljama. Nakon Oktobarske revolucije, zahvaljujući feminstkinji Aleksandra Kolontai Osmi mart je postao državni praznik u SSSR-u koji se koristio kao dan obeležavanja "herojstva radnica". Ujedinjene nacije su zvanično 8. mart proglasile Međunarodnim danom žena 1975. godine.

Iako borba žena traje već stotinu godina, ona još uvek nije završena. Žene u celom svetu još uvek se bore s raznim predrasudama, posebno u poslovnom svetu, još uvek manje zarađuju od svojih muških kolega, a često su izložene seksualnom uznemiravanju, mobingu i zlostavljanju. Žene  su najčešće žrtve porodičnog nasilja. U poslednjih osam godina u Srbiji najmanje 251 ubijena je od strane partnera ili člana porodice. U nekim delovima sveta ženama su čak uskraćena gotovo sva osnova ljudska prava.

Prema podacima evropske kancelarije za statistiku Evrostat objavljenim uoči Međunarodnog dana žena, žene su tokom 2016. godine u zemljama EU u proseku zarađivale 16 odsto manje nego muškarci. Oko 60 odsto mama u našoj zemlji zarađuje platu manju od republičkog proseka. Isti procenat žena na selu u Srbiji nema pravo na penziju, a samo 17 odsto su vlasnice imanja što je ograničenje za pokretanje posla i uzimanje kredita, najvećim delom se vode kao nezaposlene, iako rade i doprinose svojoj porodici.

Nažalost, Dan žena danas više nije praznik socijalne pravde i jednakih šansi za muškarce i žene, već je uglavnom banalizovan i pretvoren u tipičan praznik masovne kulture i potrošnje.  Poštujmo i cenimo žene svaki dan, ne samo Osmog marta, a ovog dana se dodatno podsetimo na dugogodišnju borbu žena u kojoj su najveći uspesi bili uvođenje osmosatnog radnog vremena, ujednačavanje plata za muškarce i žene, ali i zaštita majki i uvođenje porodiljskog odmora.

 

GRAĐANI REPORTERI

19.10.2021 Реаговањe суграђанина Стојана Ђаковића на поједине садржаје које смо објављивали на нашем порталу

Поштујући Закон о јавном информисању и Kодекс новинара објављујемо у целости допис Стојана Ђаковића, достављен нашој редакцији, а који се ...

22.03.2021 Sprinterima AK Sprint vicešampionska titula na Zimskom kupu

Juče je, po veoma hladnom vremenu, održan Zimski kup Srbije u bacačkim disciplinama na kojem je učešće uzelo 10 takmičara Ak Sprint. ...

30.10.2020 Промоција правилне исхране за предшколце у Дубљу

Ова недеља је посвећена здравој исхрани деце. Предшколске групе у Дубљу су организовале предавање медициске сестре из локалне амбуланте, која ...
 
VRH