22.08.2022 У Текеришу обележена 108. годишњица Церске битке
У петак, 19.августа 2022.године на Преображење, у Текеришу је свечано обележена 108. годишњица Церске битке. Државна церемонија је започела у 10:00 часова верским обредом, након чега се приступило полагању венаца на споменик Церским јунацима. Венце су положили и сенима јунака се поклонили представници Владе Републике Србије, Министарства одбране и Војске Србије, Мачванског управног округа, града Лознице, града Шапца, представници општина Мачванског управног округа, дипломатског кора, као и бројна удружења и грађани који негују традицију чувања сећања на хероство српских јунака из Великог рата.
Након интонирања Химне Републике Србије, гостима и окупљеним грађанима обратила се министарка Проф. др Дарија Кисић Тепавчевић која је у име Владе Републике Србије предводила Државну церемонију полагања венаца и одавања почасти испред споменика на Текеришу.
"Изузетна је част бити данас овде са вама у славном и херојском Текеришу, на прилици да одамо почаст церским јунацима који су пре 108 година златним словима исписали странице наше историје. Храбра српска војска тада је извојевала прву савезничку победу у Првом светском рату против знатно јаче војске. Били су то дани поноса и славе када се цео свет дивио нашим војницима због херојства, храбрости, патриотизма и војног умећа, јер је један бројчано мали народ, а по храброси највећи, до ногу потукао велику силу спречивши непријатељски продор преко Дрине. Наши церски јунаци могу бити спокојни, јер је данашња Србија исто толико храбра, јер је за нас, баш као и за њих, љубав према отаџбини у срцу нашег бића", истакла је министарка Дарија Кисић Тепавчевић и нагласила да ћемо се борити за сваки педаљ наше земље, за мир и слободу вођени мудром политиком нашег председника Александра Вућића.
Уследио је уметнички програм и обилазак Спомен комплекса "Церска битка."
Учесници прославе су имали прилику да се подсете да је Церска битка вођена од 16. до 20. августа 1914. на широком простору Цера у којој је храбра српска војска извојевала, против аустроугарских трупа, прву савезничку победу у Великом рату. Војска малене Србије која је у то време имала четири милиона становника супроставила се значајно моћнијем непријатељу- Аустро-Угарској монархији која је бројала преко 52 милиона становника. Српски народ у вековима који су претходили Церској бици одликовао се великом истрајношћу и трпељивошћу.Текериш је након победе српске војске постао симбол слободарског духа нашег народа.
Српске снаге су се бориле под командом генерала Степе Степановића, који је због изузетних заслуга у руковођењу и командовању унапређен у чин војводе. До првог окршаја на планини Цер дошло је у ноћи 15.-ог на 16.-ти август 1914.године између делова 21. аустроугарске дивизије и делова Комбиноване дивизије. Повлачење преко реке Дрине разбијене аустроугарске снаге отпочеле су у ноћи 19. на 20. август 1914.године и наставиле су цео сутрашњи дан. Гоњењем непријатеља до Дрине и завршним борбама код Шапца, 21.-24. августа 1914. године, окончана је тзв.церска операција.
У Церској бици српске снаге изгубиле су више од 16.000 војника, док су аустроугарски губици износили око 25.000 погинулих.
Овогодишња церемонија победе у Церској бици посвећена је најмлађим учесницима борбе за слободу Србије, који су били мали за војнике, али довољно велики за хероје.
Споменик у Текеришу подигнут је на Видовдан 1928.године, на месту где су се средином августа 1914.године водиле борбе које су одлучиле исход Церске битке.
Кабинет начелника
Владана Красавца