29.08.2022 ТРИЛОГИЈА „ВОЈНИКОВА БРЕСКВА“
Из штампе је недавно изашла Трилогија „Војникова бресква“ Драгана Филиповића, новинара и књижевника из Шапца. У овом трокњижју на 400 страна аутор је сабрао 42 приповетке, написане по истинитим догађајима из ратова за слободу, за спречавање затирања српског народа у 20. веку, претходно објављене у књигама „Војникова бресква“,“Комад таина“ и „Белег од бајонета“. Књигу је објавила издавачка кућа „Свет књиге“ из Београда.
Рецензент проф. др Милош Ковић поред осталог је написао:
КАЗИВАЊЕ О СТРАДАЛНИЧКОМ ПОДРИЊУ
Зашто се упорно враћамо истoрији? Због чега у прошлости трагамо за одговором на питања „ко сам ја“ и „ко смо ми“? Зашто је и да ли је све морало да буде овако како је било? Шта се, уосталом, заиста догодило? Због чега одговор на а питања очекујемо од својих очева и дедова, од Херодота, Доментијана, Толстоја, Андрића...?
Из ове запитаности деценијама су настајале приче које је њихов писац, Драган Филиповић, сабрао у три књиге, сада сврстане у једну: Трилогију „Војникова бресква“. Свака, као каменчић у мозаику, поставља питање: „зашто“ ? Јер, овде је реч о страдању и јунаштву, о доброти и зверствима, о три рата која су, у 20. веку, искусила три поколења на обалама и у залађу реке Дрине, од Шапца до Фоче и Сарајева.
Човек може а искуси и види више од онога што му је дато и одмерено дужином једног животног века. Све приче у овој књизи су плод искуства. Драган Филиповић је доживео и преживео „наш рат“ у коме је, крајем прошлог века, разорена Југославија. О Другом и Првом светском рату он, међутим, пише према сведочењу оца,мајке, баке. Главни јунак већине приповедака је породица, која казује и слуша, која умире и изнова се рађа, која – понижена и осакаћена – избегава затирање и наставља да живи. Искуство Филиповића, Трифуновића, Пљеваљчића не мери се једним људским животом, него вековима.
Са приповедачима чији животи нису део његовог личног искуства писац је разговарао или се са њима, без размењених речи, нашао у сутуацијама које називамо „граничним“; он је са њима проживео емоције које чине окоснице његових прича. Приповести о судбинама њуди у Подрињу у 20. веку јесу причео самом аутору. Зато се, у овој књизи, оно што је лично, тако лако и природно, као какав бршљан, привија уз оно што је историјско и зајдничко. Писац сведочи о ономе што зна, што је искусњио. Због тога његова казивања имају ретку, животну снагу.