ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Lokalna samouprava

19.08.2019 105 godina od Cerske Bitke

Legendarni vojvoda Stepa Stepanović sa svojim ratnicima, cerskim junacima, Tekeriš i planina Cer, zauzimaju posebno i značajno mesto u istoriji Srbije.

Cerska bitka je  bila vojni sukob vođen između Austrougarske i Srbije avgusta 1914.godine oko planine Cer i nekoliko sela u njenoj neposrednoj okolini, kao i Šapca, tokom rane faze srpske kampanje u Prvom svetskom ratu.

Bitka je bila deo prve austrougarske ofanzive na Srbiju i izbila je u noći 15. avgusta kada su delovi srpske Kombinovane divizije I poziva naišli na austrougarske izvidnice ulogorene na padinama Cera.

Srpski gubici su iznosili 3.000 mrtvih i 15.000 ranjenih. Austrougarski gubici su bili znatno veći. Bilo je 8.000 mrtvih vojnika, 30.000 ranjenih i 4.500 zarobljenih. Srpska pobeda nad brojno nadmoćnijim neprijateljem je označila prvu pobedu saveznika u Prvom svetskom ratu. Glavninu snaga koja  se suprotstavila austrogarskim trupama činile su Prva, Druga i Treća armija, kao i Užička vojska. Ove snage su brojale oko 180.000.vojnika. Vrhovni komandant srpskih snaga je bio prestolonaslednik princ Aleksandar, sa načelnikom generalštaba vojvodom Radomirom Putnikom, koji je ranije komandovao srpskim snagama u Balkanskim ratovima.  General Petar Bojović je komandovao Prvom armijom, General Stepa Stepanović je komandovao Drugom armijom, a Pavle Jurišić Šturm Trećom armijom.

Komandant Druge srpske armije, general Stepanović je obrazovao Cersku udarnu grupu od Moravske divizije I poziva i Kombinovane divizije sa ciljem napada u dolini Jadra. Stepanović je shvatio važnost planine Cer i samoinicijativno je odlučio da zauzme njene dominantne kote Trojan i Kosanin grad.   Oko 23:00, 15. avgusta, delovi srpske Kombinovane divizije prvog poziva su naišle na izvidnicu austrougarske vojske na padinama Cera, kod sela Tekeriš i tako je započela bitka. Austrougarske pozicije su bile slabo branjene i njeni branitelji su odbijeni sa planine. Do ponoći, oštri sudari i borbe između leve austrougarske kolone 21. austrougarske divizije i Srba vodili su se u mraku.

Do jutra 16. avgusta Srbi su zauzeli venac Divača i oterali austrougare iz Borinog sela. Austrougarske trupe su imale dosta gubitaka i povukle su se u neredu. Rano izjutra 18. avgusta, Austrougari su pokrenuli još jedan napad, sa namerom da potisnu Šumadijsku diviziju I poziva sa šabačkog mostobrana i omoguće 5. armiji da krene u napad.

Izjutra 19. avgusta, Srbi su uništili austrougarske snage. Moravska divizija prvog poziva je oterala 9. pešadijsku diviziju sa njenog položaja i odbili njen kontranapad nanevši joj teške gubitke tako što su je oterali sa padina Cera. Do 20. avgusta, austrougarske snage su još uvek bežale ka Drini, a Srbi su nastavili da ih gone.

Posle trijumfa na planini Cer, Srbi su hteli da povrate teško utvrđeni grad Šabac. Žestoki okršaji su se desili 21. i 22. avgusta, tokom kojih su srpske snage uspele da se probiju do zapadne strane grada. Do 23. avgusta su opkolili grad i uveče doterali tešku artiljeriju. Sledećeg dana su ušli u grad . Do 4 sata popodne, srpske snage su stigle do obale Save, čime je prva austrougarska ofanziva završena.  General 2. srpske armije, Stepa Stepanović dobio je čin vojvode, za uspešno komandovanje u ovim borbama. Prostor između Cera i reke Jadar gde se bitka dogodila nije bio ništa drugo do masovna grobnica. Broj žrtava na obe strane govori o visokoj ceni koja je plaćena u Prvom svetskom ratu.  Austrougarske snage su počinile brojne odmazde u srpskim selima tokom bitke.

U Cerskoj bici je poginuo poručnik Vojislav Garašanin, sin Milutina Garašanina. Najmlađi poginuli borac bio je Stanislav Sondermajer.

Povodom obeležavanja 105. godišnjice od Cerske Bitke, u okviru spomen kompleksa “Cerska bitka” u Tekerišu, Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević rekao je da se srpska pobeda na Ceru morala dogoditi bez obzira na prednost neprijatelja u ljudstvu i opremi i da je uveren da će Srbi i Srbija biti na pravoj strani istorije i u dvadeset i prvom veku. Dodao je da je "nepravda koja se Srbima nanosila kroz istoriju zapravo vezivno tkivo za jedinstvo i istrajnost našeg naroda u borbi za pravdu".

Akademik Dušan Kovačević: “Bitka na Ceru nije bila klasična bitka”, vođena već hiljadu puta u istoriji ratovanja; bitka na Ceru je bila odbrana kuće, koja se sa Cera videla”.

D. Ostojić

 

GRAĐANI REPORTERI

19.10.2021 Реаговањe суграђанина Стојана Ђаковића на поједине садржаје које смо објављивали на нашем порталу

Поштујући Закон о јавном информисању и Kодекс новинара објављујемо у целости допис Стојана Ђаковића, достављен нашој редакцији, а који се ...

22.03.2021 Sprinterima AK Sprint vicešampionska titula na Zimskom kupu

Juče je, po veoma hladnom vremenu, održan Zimski kup Srbije u bacačkim disciplinama na kojem je učešće uzelo 10 takmičara Ak Sprint. ...

30.10.2020 Промоција правилне исхране за предшколце у Дубљу

Ова недеља је посвећена здравој исхрани деце. Предшколске групе у Дубљу су организовале предавање медициске сестре из локалне амбуланте, која ...

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH