06.10.2018 Oprezno sa internetom - Igraj bezbedno
Živimo u vremenu kada dete ne krene u školu, a već je dobilo kompjuter, tablet ili pametni telefon. Za početak, sve je bezbrižno, igraju se igrice, sakupljaju poeni, gledaju slike kućnih ljubimaca. Ali, u nekom trenutku već krenu da se otvaraju profili na društvenim mrežama, jer „svi ih imaju!“. Što je svakako prerano.
Počinju da dodaju na mrežama i koga znaju i koga ne znajui postaje im važnije koliko prijatelja imaju tu nego u stvarnom životu. Važni su lajkovi. Bitno je kako izgledaju na fotografijama. Sve je to u redu dok na listi svojih prijatelja imaju svoje vršnjake, prijatelje i rodbinu. Naivnost i neiskustvo dece sve češće se zloupotrebljavaju u sajber prostoru od strane raznih predatora.
Digitalno nasilje uključuje sve slučajeve korišćenja elektronskih uređaja i Interneta da bi se neko namerno uplašio, povredio ili ponizio. Ovo je problem sa ozbiljnim posledicama, jer žrtve mogu da pretrpe veliku, prvo psihičku štetu, a da pritom nemaju mogućnost da se zaštite ili odbrane. Informacije se putem Interneta brzo šire što dodatno komplikuje situaciju.
„Roditelji male dece nisu svesni opasnosti, a roditelji adolescenata nemaju dovoljno veština da izgrade dobar odnos sa decom, i često znaju jako malo o Internet tehnologiji”, kaže Dubravka Nikolovski, rukovodilac projekta o suzbijanju digitalnog nasilja „Igraj bezbedno“.
Da bi se digitalno nasilje smanjilo potrebno je na što bolji način povezati Ministarstva, škole, roditelje i decu. Za sada najveći broj projekata pokreće Ministarstvo prosvete u saradnji sa Unicefom, koje takođe podržava razne druge projekte. Iako je veliki broj škola uključen, neke ne pokazuju preveliku spremnost da sarađuju i ne govore mnogo o digitalnom vršnjačkom nasilju sa đacima.
M.K
„STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA“ Projekat "Zaštitimo decu na internetu" sufinansiran je iz budžeta Opštine Bogatić u 2018. godini.