20.05.2024 Занати као основа коњарства и коњичког спорта у Мачви: ковач, сарач и поткивач
Мачва, крај познат по својој плодности и богатству традиције, вековима је гајила посебну љубав према коњима. Коњи су у овом крају одувек били више од животиња – били су симбол снаге, издржљивости и поузданости. Управо захваљујући тој вези између људи и коња, занати као што су ковач, сарач и поткивач заузимали су посебно место у животу Мачвана. Њихов рад био је од суштинског значаја за опстанак и развој коњарства, које је у Мачви било и остало понос локалне заједнице.
Ковач – мајстор гвожђа
Ковачи су у Мачви били незаменљиви за израду и поправку потковица, као и за металне делове који су се користили у запрегама и кочијама. У традиционалним ковачким радионицама, мајстори су са великом пажњом ковали потковице које су морале бити издржљиве и савршено прилагођене коњском копиту. У мачванским селима ковачка радионица била је центар живота – место где су се обављали не само послови, већ и размењивале приче и новине.
Сарач – уметник коже
Сарачи у Мачви израђивали су кожну опрему која је била неизоставна у свакодневном животу. Њихова седла, амови и узде били су симбол квалитета и мајсторства. У Мачви се посебно водило рачуна да опрема буде и функционална и естетски лепа, јер је сваки детаљ, од украса до шавова, сведочио о умећу сарача. Ова опрема није служила само за рад већ је била и понос домаћина који су своје коње представљали на вашарима и изложбама.
Поткивач – чувар копита мачванских љубимаца
Поткивачи у Мачви имали су посебну улогу, јер су коњи у овом крају често коришћени у пољопривреди, транспорту и свечаностима. Рад поткивача није био једноставан – морао је савршено разумети коњско копито, као и природу самих коња, који су понекад били нестрпљиви или плашљиви. Поткивање коња захтевало је не само техничко умеће већ и стрпљење и љубав према животињама.
Ставови изнети у подржаном медијсkом пројекту нужно не изражавају ставове органа kоји је доделио средства. Пројекат "Чувари традиције“, суфинансиран је из буџета Општине Богатић у 2024. години.