05.06.2016 Zeleni obeležavaju Svetski dan zaštite životne sredine: Sačuvajmo floru i faunu naše zemlje i Mačve
Zeleni Srbije založili su se danas povodom Svetskog dana životne sredine za veću zaštitu flore i faune u našoj zemlji navodeći da geografski položaj Srbiju čini jednom od važnih prostora za krijumčarenje divljih vrsta biljnog i životinjskog sveta u ovom delu Evrope.
Ove godine Svetski dan zaštite životne sredine, koji se danas obeležava, posvećen očuvanju divljih predela i staništa, kao i sprečavanju ilegalne trgovine vrstama divlje flore i faune. Srbija i Mačva su izuzetno bogati biljnim i životinjskim vrstama, od kojih su mnoge endemične i reliktne.
Čak 43 odsto vrsta koje nastanjuju Evropu, naseljavaju i prostore naše zemlje, navode Zeleni, dodajući da je velika odgovrnost da ih zaštitimo i sačuvamo, jer je ilegalna trgovina jedan od uzroka koji dovodi do njihovog nestanka. Pored toga krijumčarenje divljim vrstama devalvira ekonomiju i podstiče razvoj kriminala, ocenili su Zeleni. Oni podsećaju i da je Srbija ratifikovala CITES konvenciju, koja reguliše međunarodni promet i trgovinu ugroženim vrstama biljaka i životinja.
Značajan faktor ugrožavanja prirodnih resursa i biodiverziteta predstavlja i uništavanje prirodnih staništa, kao i nekontrolisano korišćenje i sakupljanje divlje flore i faune, napominju Zeleni.
U saopštenju se navodi i da prekomeran i nezakonit lov, kao i sakupljanje i trgovina utiču na opadanje biološke raznovrsnosti, pri čemu može doći do potpunog istrebljenja pojedinih vrsta.
Zeleni Srbije najavljuju da će nastaviti zalaganja za očuvanje biološke raznovrsnosti naše države i Mačve, delovanjem kroz parlament i preko odbornika grupe za "Pravednu Mačvu", ali i akcijama, radionicama i edukativnim sadržajima, jer smatraju da su biološki diverzitet i prirodni resursi ono najvrednije što Srbija ima.
Zeleni takođe podsećaju da je Svetski dan zaštite životne sredine jedna od najvećih ekoloških akcija u svetu koja se obeležava svake godine 5. juna.
Ovaj dan je ustanovljen 1972. godine na Konferenciji o zaštiti životne sredine u cilju podizanja globalne svesti o značaju životne sredine i zdravog prirodnog okruženja.
Milioni ljudi širom planete kroz brojne aktivnosti, kampanje i proteste svake godine skreće pažnju političkim i nadležnim institucijama na ekološke probleme zahtevajući da se sprovode mere zaštite i unapređenja životne sredine, prirodnih resursa i biodiverziteta.
“Ono šta mi Mačvani moramo posebno da čuvamo i da se ponosimo je rezervat prirode Zasavica.Ukupna površina rezervata je 1825 ha od čega je 675 ha u prvoj kategoriji zaštite. Kičmu rezervata čine vodena površina kanalâ Jovac i Prekopac, kanalisan i prirodni tok potoka Batar, kao i sama rečica Zasavica, koja preko kanala Bogaz ima direktnu vezu sa rekom Savom. Zasavica se podzemnim putem napaja i vodom iz reke Drine i gravitaciono sa planine Cer. Pripada Crnomorskom slivu i jedno je od od poslednjih izvorno očuvanih močvarnih područja, idući od severa ka jugu Srbije.
Mirna i pitoma, kao reka ravnice, omogućila je opstanak brojnom i raznovrsnom biljnom i životinjskom svetu. Da bi taj svet bio očuvan sama Zasavica i njeno priobalje stavljeno je pod zaštitu Države 1997. godine, kao prirodno dobro i kategorije od izuzetnog značaja, na predlog Zavoda za zaštitu prirode Srbije.
Na nacionalnoj mreži zaštićenih područja Ramsara (močvarna i druga vlažna područja prema Konvenciji o zaštiti močvarnih područja koju je naša zemlja ratifikovala) Zasavica se našla na listi prioriteta za nominaciju za Ramsarsko područje, a prema klasifikaciji Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN) kao područje upravljanja staništima i vrstama (Habitat and species menagment area) ima IV kategoriju. Od 2001. godine Zasavica je postala član Europark Federacije”, stoji u saopštenju Zelenih Opštinski odbor Bogatić.