28.11.2024 Уметност која спаја – Отворена изложба дела са 26. Међународне ликовне колоније "Совљак 2024"
На вечерас отвореној изложби у Свечаној сали Општине Богатић представљена су дела настала на 26. Међународној ликовној колонији "Совљак 2024". Ова колонија, која већ деценијама окупља уметнике из земље и иностранства, постала је синоним за креативност, размену идеја и очување културног наслеђа.
"Захваљујући визионарском духу великих мајстора Милића од Мачве и Миливоја Мартиновића Мартина, те преданој подршци Општине Богатићи Културно-образовног центра, мачванска сликарска школа је изнедрила бројне таленте и оставила неизбрисив траг на културној мапи наше земље. Данас, када стојимо пред овим предивним делима, сведочимо не само уметничком стваралаштву, већ и љубави према традицији, иновативности и експериментисању. Свако платно, свака скулптура носи у себи део душе уметника који ју је створио, али и одраз лепоте и богатства нашег краја. За све ове године, колонија је израсла у једну од најпрестижнијих ликовних манифестација у нашем региону. Међутим, ми не желимо да се зауставимо на досадашњим успесима. Наша амбиција је да колонију учинимо још бољом и привлачнијом како за уметнике, тако и за публику. Желимо да Совљак постане место где ће се рађати нове идеје, где ће се стварати дела која ће обележити
будућност наше уметности. Верујем да ћемо заједничким снагама успети да остваримо овај циљ. На овогодишњој колонији учествовало је девет уметника, који су кроз различите технике и приступе створили дела инспирисана природом, традицијом и духом Совљака и Мачве", истакао је Милош Симић, директор Културно-образовног центра Богатић .
Свака слика носи причу, енергију и тренутак створен у Совљаку, истакао је Михаило Симовић, члан Уметничког савета колоније, додајући да је она доказ да уметност превазилази границе и повезује људе различитих култура.
"Колонија је од оснивања савета подигнута на међународни ниво, а поред сликара, у њој узимају учешће и представници других ликовних дисциплина. Ове године, на ликовној колонији узели су учешће аутори из Француске, Русије, Белорусије, Црне Горе, Републике Српске и, наравно, Србије. Већ традиционално, поред уметника који свој ликовни израз негују кроз класично сликарство, учествовали су и један фотограф, и то један од наших најугледнијих прдставника уметничке фотографије, Драган Танасић, јадан вајар млађе генерације Лука Ђурић, а ове године освежење у сазиву донео је и један ликовни графичар, Мачванин пореклом, Милан Игњатовић који је вечерас присутан. Уметнички савет који сачињавају Милан Пантелић, председник савета, Борис Еремић из Приједора, Стојан Аничић и моја маленкост, настоји да из године у годину даје допринос добром имиџу који ова колонија већ има, и да окупи ауторе који ће, не само оставити радове високих ликовних домета, већ и наставити традицију неговања лепе атмосфере током трајања колоније. Гледајући изложене радове који су пред нама, мислим да смо у великој мери у томе успели", изјавио је Михаило Симовић.
Изложбу је званично отворио Иван Вешић, један од учесника прве совљачке колоније.
"Прва званична ликовна колонија у Совљаку, била је 1998. године. На отварању био присутан Милић од Мачве и Добрица Ерић. Био сам учесник, а били су још и прерано преминули: Драган Ђуричић Ћоса, Гале Заблећански и Брана Иванковић, потом Топаловић из Липолиста, и тада ученик уметничке школе у Шапцу Жељко Драгићевић. Свако јутро приликом окупљања, родитељи Жељка Драгићевића су нам доносили доручак. Ух, што је леп овај наш Мачвански сир! Топли дани августовски, а лубеница ладна испод Липе старе! На крају ове колоније, породица Драгићевић је приредила свечану вечеру у свом дому, за све нас. Да не описујем како је све изгладало, а било је пуно боја, речи и мириса. И тако све до 2020. године, када колонија добија и међународни карактер. Поштоваоци лепе Мачве наше, уживајте у гледању и разговорима. Овим је изложба отворена", рекао је Иван Вешић.
Бројни посетиоци уз ликовну уметност уживали су вечерас у музичком програму који је приредио хор "Мачвански".
Међународна ликовна колонија "Совљак" не само да негује уметничко стваралаштво, већ и доприноси промоцији Совљака као инспиративног културног центра. Захваљујући подршци Општине Богатић и доброј организацији Културно-образовног центра, колонија наставља своју мисију повезивања уметника и љубитеља уметности широм света.