11.12.2015 Osnovano udruženje malinara i kupinara u Bogatiću
U Bogatiću je održana osnivačka skupština Udruženja proizvođača maline i kupine Mačve. Za predsednika udruženja izabran je Milan Nešić, sekretar je Duško Velimirović, a predsednik skupštine Udruženja malinara i kupinara je Ivan Radovanović. Izabrano je i 5 članova Upravnog i 3 člana Nadzornog odbora. Razvoj i unapređenje proizvodnje i organizovanog nastupa na tržištu uzgajivača malina i kupina, rešavanje problema, obezbeđivanje mehanizacije, sadnog materijala i zaštitnih sredstava su glavni ciljevi delovanja udruženja.
“ U našoj opštini se povećava proizvodnja maline i kupine i cilj nam je da dobijemo ujednačen kvalitet, na osnovu toga i adekvatnu cenu, a otkup da se vrši na jednom otkupnom mestu u Bogatiću, kako bi se smanjili troškovi i proizvođača i otkuplljivača,” izjavio je Milenko Nešić, višegodišnji uspešni proizvođač maline i kupine.
Malinari i kupinari su godinama bili u nepovoljnom položaju od strane otkupljivača jer oni neretko otkupne cene roda određivali i na polovini sezone za vreme berbe, klasirali rod po sopstvenoj volji i kasnili sa isplatom. Sve to se može izbeći organizovanim i jedinstvenim nastupom, kao i unapred, bar približno, formiranom cenom roda. Ukazano je i na mogućnost izgradnje hladnjače, gde bi se rod ovog jagodičastog voća skladištio, u slučajevima nepovoljne cene za proizvođače.
“Ove godine je na jednom otkunom mestu u našoj opštini otkupljeno 70 tona maline, pa je na taj način u našu opštinu stiglo 150 000 EU. U našoj opštini će se malina sve više gajiti, a cilj našeg udruženja je da se što bolje organizujemo i edukujemo mlade sadašnje i buduće uzgajivače. Naša malina” stiže” 15 dana ranije nego malina iz Arilja, zbog čega smo u početnoj prednosti po pitanju otkupne cene kao i po pitanju plasmana i to treba na pravi način iskoristiti”, rekao je Nebojša Radovanović jedan od najuspešnijih proizvožača, ovog voća.
Uz sve pomenuto udruženi bi lakše mogli da konkurišu za sredstva kako iz lokalne samouprave tako i iz Ministarstva za poljoprivredu i evropskih pristupnih fondova, u iznosu od 175 miliona evra koliko je planirano za sledeću sezonu za proizvođače ovog voća u Srbiji.
D.Ostojić