09.02.2015 Obaveštenje Opštinskog štaba za vanredne situacije povodom informacija o neispravnoj pijaćoj vodi u Crnoj Bari
Поводом ванредне ситуације у Црној Бари и информација које су објављене тим поводом у више медија, Штаб за ванредне ситуације Општине Богатић обавештава јавност о предузетим мерама од првих анализа пијаће воде на подручју општине Богатић (новембар 2014. године) до данас.
Прва провера квалитета пијаће воде у општини Богатић, у селима Бадовинци, Салаш Црнобарски и Црна Бара, спроведена је у новембру 2014.године, након еколошког акцидента у руднику Столице. Тада су обављене и анализе и на присуство тешких метала на пет места у Бадовинцима и Црној Бари и на три локације у Салашу Црнобарском. На основу тих анализа, једино је у Црној Бари, на артеском бунару, анализа показала присуство арсена у води. По налазу Завода за јавно здравље Шабац присуство арсена је геолошког порекла и није у вези са акцидентом у руднику Столице.
Штаб за ванредне ситуације Општине Богатић је 18.11.2014. донео одлуку о забрани коришћења воде са ове артеске чесме и њеном затварању. Узорак воде са артеског бунара у Црној Бари је једини потврдио присуство арсена, па су и предузете наведене мере, а мештанима је препоручено да изврше контролу квалитета воде у својим домаћинствима.
На иницијативу Месне заједнице Црна Бара, 22. јануара 2015. екипе Завода за јавно здравље из Шапца су у Црној Бари узеле узорке воде у 41 домаћинству и на артеским чесмама у Црној Бари и Совљаку (анализа на тешке метале).
Анализе ових узорака су стигле 02. фебруара. Узорци узети у 40 домаћинстава показали су већу концентрацију нитрата од дозвољене, због чега ова вода не може да се користи за пиће и припремање хране. У узорку воде са артеских чесми у Совљаку и Црној Бари пронађено је присуство арсена.
Штаб за ванредне ситуације Општине Богатић је заседао 3. Фебруара, упознао се са резултатима анализе воде, а председник Општине Богатић донео одлуку о проглашењу ванредне ситуације у Црној Бари.
Штаб за ванредне ситуације, коме су присуствовали и директорка Завода за јавно здравље из Шапца прим. др Милијана Поповић и др Игор Драгичевић, специјалиста хигијене Завода за јавно здравље, донео је одлуке: да се у Црној Бари забрани коришћење воде у домаћинствима за пиће и припремање хране, да се затвори артеска чесма у Совљаку /артеска чесма у Црној Бари је већ раније затворена на основу анализа из новембра/.
Истог дана је ангажована цистерна са пијаћом водом из Шапца и дефинисане активности које треба да предузму Дом здравља, ветеринарска служба, Центар за социјални рад и Црвени крст. Такође, истог дана је успостављен контакт са Рударско-геолошким факултетом у Београду ради ангажовања стручних екипа на истраживањима за нове артеске бунаре како би се пронашле локације са здравом пијаћом водом.
Долазак сручњака са Рударско-геолошког факултета је уговорен за уторак 10. Фебруар. Мештани Црне Баре се пијаћом водом снабдевају из цистерне ЈКП „Стари град“ из Шапца, свакодневно од 9 до 12 сати, а у Совљаку од 12 до 13,30 сати. Обезбеђено је 2000 литара флаширане воде.
У Богатићу 09.02.2015.
Командант Штаба за ванредне ситуације
Ненад Бесеровац
Izvor: www.bogatic.rs