31.05.2016 Popis nelegalnih objekata teče po planu. Do sada popisano oko 9.500 objekata
Primena Zakona o ozakonjenju objekata zvanično je počela 27. novembra 2015. godine, a komisija za popis nelegalno izgrađenih objekata Odeljenja za urbanizam i građevinarstvo opštine Bogatić, na terenu je od 11. januara 2016. godine. Do sada je popisano oko 9.500 nelegalnih objekata u svim mesnim zajednicama na području opštine Bogatić.
“Popis se trenutno vrši u Crnoj Bari, a od sledeće nedelje, ako se sve bude odvijalo po planu, popis će se nastaviti u Badovincima i time ćemo završiti proces popisivanja. Prema našim procenama, na području opštine biće popisano između 11 i 12 hiljada nelegalno sagrađenih objekata”, rekao je za Mačva Info, Zoran Arsenović, građevinski inspetkor Odeljenja za urbanizam i građevinarstvo opštine Bogatić.
Popisivanje i izdavanje Rešenja o ozakonjenju odvija se sukcesivno po završetku svake zone. Kada nadležni organ utvrdi da postoji mogućnost ozakonjenja, obaveštava vlasnika nezakonito izgrađenog objekta, da u roku od 15 dana od dana dostavljanja obaveštenja, plati taksu za ozakonjenje, propisanu zakonom. Podsećamo da je uknjižba objekata besplatna, a osim takse građani plaćaju troškove geometarskog snimanja i tehničkog izveštaja projektanta.
Visina takse utvrđena je zakonom, a prema do sada urađenom popisu objekata u našoj opštini, u najvećem broju slučajeva, radi se o objektima korisne površine do 100 metara kvadratnih. U tim slučajevima taksa se plaća u iznosu od 5.000 dinara za ozakonjenje porodičnog objekta ili stana, pomoćne i ekonomske objekte, proizvodne i skladišne objekte, kao i sve druge objekte i radove iz člana 145.
Za porodične stambene objekte i stanove korisne površine od 100 do 200 kvadrata, plaća se taksa u iznosu od 15.000 dinara, od 200 do 300 kvadrata, taksa od 20.000 dinara, a za objekte preko 300 kvadrata, plaća se taksa u iznosu od 50.000 dinara.
Kada je reč o komercijalnim objektima, taksa do 500 kvadrata iznosi 250.000 dinara, za objekte od 500 do 1.000 kvadrata 500.000 dinara, za one do 1.500 kvadrata milion dinara, a više od te kvadrature tri miliona dinara.
Prema trenutnim cenama geodetskog snimanja, tehničkog izveštaja projektanta i visine takse, proces legalizacije okvirno košta građane najmanje oko 25.000 dinara.
Kako smo saznali u Odeljenju za urbanizam, do sada je legalizovano svega 4 objekta na području opštine Bogatić. U razgovoru sa većinom građana, zaključili smo da je najveći problem zbog kojeg ne legalizuju svoje objekte, između ostalih loša materijalna situacija i besparica. Bilo kako bilo, Zakon o ozakonjenju objekata predviđa mere sankcija u vidu rušenja nelegalnih objekata za koje nije podnet zahtev za legalizaciju. Na koji način će država sprovesti Zakon u delo, a građani svoju zakonsku obavezu, ostaje da se vidi u narednom periodu.
N.Isaković