20.06.2026 Стручно предавање:,,Заборављени српски ратни меморијали на Солунском фронту" одржано у Богатићу
Удружење потомака Рaтника Србије 1912-1920. године „Пук Краљевића Александра“ Богатић и Удружење за неговање и чување српске баштине „Кајмакчалан“ из Ниша, организовали су у Свечаној сали општине Богатић стручно предавање на тему : Заборављени српски ратни меморијали на Солунском фронту. Предавач је био Мирослав Величковић члан удружења „Кајмакчалан“ из Ниша, док су уводне напомене о активностима удружења дали председник овог удружења Станоје Стојковић и Драган Јосиповић председник Удружења потомака ратника Србије 1912-1920. из Богатића.
Кроз предавање присутни су сазнали шта се десило са српским ратним меморијалима (српска војничка гробља) на подручју Северне Грчке и Македоније, које су нам у аманет оставили наши славни преци, ратници у Првом светском рату. Током истраживања које су спровели чланови Удружења „Кајмакчалан“ из Ниша, у току последњих 10 година, на поменутим локалитетима пронађено је око 30 гробаља, док је по подацима из архива на наведеном подручју било преко 160 локалитета.
Предавање је било отворено за све заинтересоване грађане. Након инспиративног предавања, присутни грађани су постављали питања, и поделили своје импресије са предавачима истичући важност сећања на славна дела наших предака.