26.11.2024 Локални фонд за развој пољопривреде основан у Богатићу
Општина Богатић, Фондација Ана и Владе Дивац и Регионална развојна агенција Подриња, Подгорине и Рађевине, потписали су уговор о сарадњи, чиме је званично основан Локални фонд за развој пољопривредне производње у нашој општини. Циљ Фонда је пружање вишегодишње подршке пољопривредницима, кроз бескаматне позајмице за улагање у пољопривредну производњу, а оснива се уз подршку Пројекта „Велика мала привреда“ који финансира Америчка агенција за међународни развој (USAID), а спроводи ACDI/VOCA.
„Већ три године радимо на ширењу овог концепта финансирања, риволвинг програма за помоћ пољопривреди, у сарадњи са нашим колегама из Фондације Ана и Владе Дивац, a намењен je пре свега малим пољопривредницима. Општина и Дивац фондација дају паре за оснивање фонда, а њиме управља Регионална развојна агенција. Из фонда се дају бескаматне позајмице на три године малим пољопривредним произвођачима, износи су обично од 300 до 500 хиљада динара, а видећемо колико ће Општiна Богатић доделити за своје мале пољопривреднике. За нас је ово веома значајно, видимо да је ово један добар концепт који је заживео у Србији, а ваша општина је деветнаеста која ће основати Фонд. До сада је укупно имплементирано око 78 милиона динара, 320 људи је добило новац и мислим да смо на добром путу да се Богатић прикључи овом добром друштву и да ваши пољопривредници профитирају из овог концепта“, истакла је Мирослава Панић, менаџерка за приступ финансијама, Пројекат „Велика мала привреда“ (USAID, ACDI/VOCA).
Уговор су потписали Биљана Филиповић, директорка Регионалне развојне агенције Подриња, Подгорине и Рађевине, Милан Дамјановић, председник Oпштине Богатић и Милијан Мараш, менаџер пољопривредних пројеката, Фондација Ана и Владе Дивац.
„Овај фонд ће, надам се, и у наредним годинама финкционисати, тако што ће пољопривредни произвођачи са ове територије моћи да рачунају на помоћ Општине, на неке нове мере које до сада нису имали, а позив и конкурс ће бити активни од пролећа. На једноставан и транспарентан начин могу доћи до средстава за инвестиције у пољопривредну производњу, за оно што им је најпотребније. Поред тога могу наставити да користе субвенције које су до сада користили или користе, републичке или локалне, те две мере нису у коалицији. Ми са Општином Богатић планирамо и неке друге пројекте, нарочито што се тиче пластеничке производње“, објаснио је Милијан Мараш, из Фондације Ана и Владе Дивац.
Уз добродошлицу, председник Општине Богатић, Милан Дамњановић поручио је да се привреда овог краја у највећој мери ослања на пољопривреду.
„Нажалост, индустрију немамо, а иако смо свесни колико је она важна, свеснији смо да је пољопривреда покретач наше општине. Важно нам је да учинимо све што је у нашој моћи да помогнемо свима, да очувамо традиционалну производњу и квалитет пољопривредних производа, а да истовремено осавременимо начин производње. Сходно томе, трудимо се, колико је то у нашој моћи, да се ставимо на располагање и помогнемо нашим пољопривредницима. И ове године, определили смо у буџету средства за финансирање камата пољопривредних кредита. Нажалост, наше поднебље се годинама уназад суочава са проблемима на које не можемо да утичемо, елементарне непогоде у виду града, суше, разне пошасти, што наше домаћине оптерећује и нису у позицији да свој посао развијају и у најбољем случају стагнирају. Из тог разлога, од великог је значаја то што данас оснивамо локални фонд за развој пољопривреде, захваљујући чему ће пољопривредници моћи да унапреде своје пословање. Верујем да ћемо убрзо објавити услове по којима ће домаћини моћи да остваре могућност бесксматних позајмица“, додао је Дамњановић.
Стратешки партнер локалној самоуправи на овом пројекту биће Регионална развојна агенција Подриња, Подгорине и Рађевине.
„Сви знамо да су окоснице и стубови развоја једне локалне самоуправе привреда, пољопривреда и туризам. Општина Богатић се убрзаним темпом развија, а буџет је показатељ да стављају велики акценат на развој пољопривреде. Ово је само један од подстицаја управо за пољопривреду и пољопривредне произвођаче да у наредној години добију подстицајна средстава да унапреде своју производњу и пословање. Надам се да ће кроз формирање овог фонда кроз пример добре праксе бити једна иницијатива да исте овакве фондове оснујемо у свим локалним самоуправама у овом региону. На овај начин ћемо препознати пољопривредне произвођаче као и даље стубове развоја јединица локалне самоуправе, а Регионална развојна агенција ће увек бити добар стратешки партнер“, изјавила је Биљана Филиповић, директорка РРАППР.
Након оснивања Фонда, биће договорени услови конкурса и ускоро ће бити објављен јавни позив за пријављивање физичких лица која се баве пољопривредном производњом и прерадом пољопривредних производа. Током трајања конкурса биће организована и инфо сесија за све заинтересоване који желе да се пријаве за бескамантна средства из Фонда, истакли су на скупу.