19.09.2021 Značaj sporta za najmlađe
Da bi organizam pravilno funkcionisao i telo se razvijalo normalno, potrebno je da dete bude fizički aktivno, na šta treba da ga podstiču roditelji. Deci je kretanje neophodno - ono je bitno kako za njihov fizički, tako i za mentalni razvoj. Organizovani sportovi kao što su košarka i vaterpolo, pomažu deci da kanališu energiju, dok istovremeno grade fizičko zdravlje i uče se veštini timskog rada.
Saveti lekara i trenera su jasni - sa vežbanjem početi skoro od pelena. Fizička aktivnost deteta je veoma važna za pravilan razvoj psihofizičkih funkcija. Zbog toga je potrebno stimulisati decu na fizičku aktivnost i motivisati ih da se bave sportom još od najranijih dana. Vežbanje koje je primereno uzrastu deteta je najbolji način da dete na vreme stekne sportske navike, a deca koja se od malena naviknu na sport, obično tokom čitavog života budu bar rekreativci.
Eksperti tvrde da nije preterano bitno kojim se sportom deca bave, sve dok učestvuju. I nije dobro držati se samo jednog sporta. Deca bi trebalo da isprobaju što više različitih sportova iz više razloga: ako ne probaju, ona neće znati šta im se najviše dopada. Takođe, različiti sportovi omogućiće deci da razviju drugačije fizičke veštine i da budu fleksibilnija. Menjanje sportova će izložiti decu sa raznovrsnim situacijama i ljudima. I za kraj, treniranje samo jednog sporta može izložiti decu konstantnim povredama na istim mestima, što nije slučaj kada se menjaju sportovi.
Prilikom odabira sporta za dete treba uzeti u obzir njegove afinitete, ali obavezno i njegove zdravstvene specifičnosti. Deca koja imaju izvesna zdravstvena ograničenja takođe trebaju da se bave sportom. Postoje prilagođeni programi treninga, a način na koji će dete sa zdravstvenim problemom vežbati treba zajednički da odrede lekari i treneri.