26.06.2024 Реализован пројекат Унапређење компетнција нeфрмалних неговатеља и професионалаца у Србији и БиХ
Завршна конференција пројекта “Унапређење компетнција нeфрмалних неговатеља и професионалаца у Републици Србији и Босни и Херцеговини” који партнерски реализују Каритас Шабац, Центар за подршку и инклузију Хелп Нет и Центар за социјалне иновације Тузла, а који финансијски подржава Европска унија у оквиру ИПА програма прекограничне сарадње Србија-Босна и Херцеговина 2014-2020, одржана је јуче у Авлији одрживог развоја у Богатићу.
У уводном делу конференције учесницима су се обратили Мирољуб Николић, директор Каритаса Шапца, Владимир Јовановић из Хелп Нета и Асим Панџић из Центра за социјалне иновације Тузла.
Конференција је имала за циљ промоцију теме неформалне неге и представљање резултата пројекта, а кроз компаративну анализу и указивање на потребе неформалних неговатеља и системске, пројектне и неформалне одговоре на постојеће изазове у Републици Србији и Босни и Херцеговини.
Резултате пројекта је представио Владимир Јовановић, Хелп Нет, који је истакао да су неформални неговатељи сви они људи који пружају помоћ и подршку члановима своје породице или неким другим ближњим особама (који услед физичких, менталних или интелектуалних потешкоћа не би могли да остваре своју пуну партиципацију у друштву нити би могли да задовоље своје основне животне потребе), без накнаде и без уговорног односа.
На тему “Одговори на потребе неговатеља на подручју Мачванског округа и Тузланског кантона” говорила је Радмила Аврамовић, координаторка услуга социјалне заштите Каритаса Шапца. Навела је да је преко 90% испитаних неформалних неговатеља рекло да само два сата у току дана може да буде одсутно из домаћинства, што су подаци који указују на то да брига и нега болесног члана породице захтевају доста времена и одрицања неформалног неговатеља који брине о њему. Препознавање неформалних неговатеља као категорије, доношење Закона и других аката су веома значајни како би се олакшао положај неформалних неговатеља, који као најзначајнију врсту помоћи и подршке која им је неопходна наводе практичну помоћ.
О томе како унапредити положај неформалних неговатеља, говорио је Недим Османовић из Центра за социјалне иновације Тузла, који је навео да пројекат није било једноставно реализовати али да се нада да ће се отворити могућности за неки нов јер су резултати показали да има још доста тога што би требало урадити у наредном периоду када је у питању неформална нега.
Циљ пројекта је да допринесе развоју нове ванинституционалне одрживе социјалне и здравствене услуге и/или унапреди постојеће услуге за неформалне неговатеље и професионалце из система социјалне и здравствене заштите у Тузланском кантону (БиХ) и Мачванском округу (РС) прекограничном разменом, сарадњом и синергијом, повећавајући квалитет и ефикасност у пружању услуга неге старијим особама и другим особама којима је потребна брига и нега.
За 14 месеци, колико је трајао пројекат, у Мачванском округу је испитан 81 неформални неговатељ, а у Тузланском кантону 48. Такође су организоване четири обуке за неформалне неговатеље са територије Мачванског округа, које је похађало њих 80, а у Тузланском кантону две обуке са укупно 40 неформалних неговатеља. У оквиру овог пројекта су организоване и обуке за професионалце. Када је реч о Мачванском округу, спроведене су две обуке са укупно 40 полазника на тему “Јачања компетенција стручних радника у циљу оснаживања неформалних неговатеља” и две обуке са такође 40 професионалаца који раде са особама оболелим од деменције на тему деменције. На исте теме, у Тузланском кантону је одржана по једна обука са по 20 учесника.
Завршна конференција била је пропраћена и мини сајмом, а своје производе су излагали Авлија одрживог развоја из Богатића, Удржење жена Црнобарке из Црне Баре, Пчеларско пољопривредно газдинство Станчетић из Белотића и Пољопривредно газдинство Момчила Будимировића из Глушаца са млечним производима.