22.07.2022 Otvorena Međunarodna likovna kolonija “Sovljak 2022”
U Etno parku Sovljak, muzeju pod vedrim nebom, druga polovina jula tradicionalno je rezervisana za okupljanje umetnika iz zemlje i regiona na Međunarodnoj likovnoj koloniji. Ispod stoletne lipe večeras je 24.put svečano otvorena ova manifestacija u organizaciji Kulturno-obrazovnog centra Bogatić.
Okupljene je najpre pozdravnio zamenik predsednika Opštine Bogatić, Teodor Teodorović, koji je istakao da mu je zadovoljstvo što prisustvuje događaju od izuzetnog značaja za našu opštinu.
"Hvala eminentnim umenticima koji će nas sve zajedno svojim prisustvom i delima duhovno obogatiti. Želim da se u narednim danima ovde osećate kao kod svoje kuće i nadam se da ćete poneti najlepše moguće utiske iz naše male, ali lepe opštine", naveo je Teodorović.
Ovogodišnju koloniju zvanično je otvorila pozdravna beseda dr Jelene Pavličić Šarić, istoričara umetnosti i docenta na Fakultetu umetnosti u Zvečanu, koja je istakla svoj posredan i neočekivan susret sa Milićem od Mačve, osnivačem kolonije u Sovljaku.
"Red je možda podsetiti na to zašto su nam kolonije važne i zašto nisu samo deo kulturnih manifestacija koje obogaćuju i promovisu jedan grad, već mnogo više od toga. Kao i svaka likovna kolonija, i ova je mesto susreta, stvaranja i razmene ideja i iskustva. Još od onih početaka, kada je Nadežda Petrović organizovala koloniju u Sićevu, bilo je jasno da takvi dogadaji jačaju pozicije umetnika, stavljaju ih u kontekst žive stvarnosti u kojoj se i njihovo mišljenje čuje, ali pre svega, pokazali su da je priroda jedan nesagledivi izvor koji nas uči, oblikuje, inspiriše i u kome ne srećemo samo ono što nas okružuje već i sami sebe. Koliko je ta relacija od vanjskog ka unutrašnjem važna umetnicima pokazuje i to što su inicijatori većine kolonija upravo sami umetnici. Neka ostvarenja, poznanstva i dijalozi na kolonijama često su za umetnike svojevrsni putokazi za dalji umetnički život. Putokazi kao metafora i stvarni putokazi podsetili su me na još jednu važnost kolonija. Danas se prvi sut srećem sa Mačvom, a moj susret sa Milićem od Mačve, vašim i našim umetnikom, osnivačem ove kolonije, bio je posredan i neočekivan. Reč je o susretu sa njegovom slikom, koja nije na tradicionalnim materijalima, već pravi limeni putokaz. Na njemu je naslikana Gračanica s jedne i Dečani s druge strane, a nalazi se na putu Priština-Gračanica, tačnije ispred Doma kulture Gračanica, gde se održava likovna kolonija Vidovdan sa dugom tradicijom, kakvu ima i Sovljak. Slika je nastala 1989.godine povodom obeležavanja 600.godina Kosovske bitke. Tada je Milić održao i izložbu u porti Manastira Gračanice, a onda i ostavio neka svoja dela nastala u okviru Vidovdanske kolonije, među kojima je i pomenuti putokaz. Danas izbledeo, pomalo zaboravljen, iskrivljen od napada Albanaca i premeštanja s prvobitnog mesta, on je spomenik. Podseća na namere umetnika, društveno-politicke prilike i najvaznije na javni karakter umetnosti. Pogledi javnosti je uzdižu, transformišu, daju joj značenje. Beleg koji je Milić ostavio na toj koloniji i tom mestu, poslužio mi je kao poziv, a umetnicima, učesnicima likovne kolonije Sovljak, da svoja stave u trajni dijalog sa ovim mestom i njegovim žiteljima”, zaključia je dr Jelena Pavličić Šarić.
U ovom autentičnom ambijentu do 28.jula stvaraće Mina Stupar, Ana Đorđević, Jelena Nikolić, Boris Eremić, Miodrag Milutinović, Rajko Karišić, Stefan Petronijević i Miloš Šarić.
Pre dve godine manifestacija je dobila međunarodni karakter, a odlukom umetničkog saveta u sastavu Dragan Martinović, Milan Pantelić, Nenad Stanković, Dragan Đaković i Mihailo Simović, postala je likovna, kako bi se pored slikarstva promovisali i drugi oblici likovne umetnosti, pa na ovogodišnjoj koloniji učestvuju četiri slikara, vajar, ikonopisac, grnčar i fotograf.
U muzičkom delu programa na otvaranju likovne kolonije u Sovljaku nastupio je "SMS akustik bend".