ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Građani reporteri

08.09.2022 Обележено 108 година од битке на Лиманској ади

„Док је Срба и Србије да се опевају и вечно памте јуначка дела бесмртних небеских ратника Гвозденог пука и команданта пуковника Миливоја Брке Стојановића", речи су које су преносили учесници ноћне Крваве битке на Дрини одигране 08.септембра 1914.године. Њима у част данас су  се крај спомен обележја на Лиманској ади у Бадовинцима окупили бројни потомци Мачвани и Топличани, као и бројне високе званице како би исказали поштовање херојима који су положили своје животе за слободу. Догађај  је започео парастосом жртвама, који су служили  архијерејски намесник Мачвански Милорад Павловић и свештеник бадовиначке цркве Милан Полић.

Бројни окупљени су потом са великом пажњом испратили химну Републике Србије у изведби хора Мачвански. Минутом ћутања одата је почаст палим ратницима, а бројне делегације су потом положиле венце крај спомен обележја и поклонили се сенима хероја. Венце су положили: делегација Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања на челу са државним секретаром Миодрагом Капором, представници  Војске Србије, делегација Руске федерације  на чијем је челу био академик Сергеј Бабурин, начелник Мачванског управног округа Владан Красавац, делегација Топличког управног округа, представници Скупштине Општине Куршумлија, Удружење „Гвоздени пук“ Игриште, делегација Општине Богатић на челу са председником Миланом Дамњановићем, представници Месне заједнице Бадовинци, Удружење ратника Србије, Удружење ратника Богатић, СУБНОР Богатић, представници удружења „Снага српских оцила“,  Моторизована херојска бригада „Цар Душан Силни“ Призрен и Удружење потомака ратника Гвозденог пука из Сремске Митровице, на челу са Зораном Ђорђевићем.

Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Миодраг Капор, у свом обраћању истакао је да је споменик на Лиманској ади место где треба одати признање борцима Другог гвозденог пука за ноћну крваву битку, али и за све оно што је овај пук урадио у свом постојању како би српски народ остао слободан.

„Гвоздени пук је учествовао и у великом броју битака које нису забележене и које нису познате широј јавности. Тим пре је ово наше данашње окупљање и сећање на ноћну крваву битку на Дрини и значајније и важније.  Ми данас живимо у слободи коју су нам они извојевали и подарили. Зато смо дужни са памтимо и увек и на сваком месту одајемо захвалност нашим славним прецима за њихову жртву и за нашу слободу коју данас живимо“, истакао је Капор.

Част и задовољство што је данас на месту које чува успомену на српске хероје исказао је академик Сергеј Бабурин.

„Ми Руси и ви Срби борили смо се и у Првом и у Другом светском рату против фашизма, нацизма и свих осталих злих појава које су претиле човеку и човечанству.  Сада крај овог споменика српским херојима од срца дајемо заклетву да ћемо бити достојни њихових подвига.  Ми као њихови потомци не смемо дозволити да њихова жртва буде узалудна и морамо бранити суверенитет Србије и Русије као што су то и они радили.  Учинимо да и наши потомци продуже оно што су радили њихови дедови. Живела Србија“, рекао је Бабурин.

Начелник Мачванског управног округа навео је да су ратни догађаји које су Топличане и Мачване ставили на пиједестал готово бесмртних  био  преко сто година заборављен.

„Захваљујући потомцима учесника битке, првенствено Зорану Ђорђевићу, мештанима Месне заједнице Бадовинци, чланству Општине Богатић, Војсци Републике Србије,  обновљено је сећање на страдале јунаке ове велике битке. Братски однос Топличана и Мачвана у Првом светском рату настављен је  овде у  Бадовинцима, на овом дивном споменику, где пријатељство негујемо и данас, а где овај споменик наше заједничке љубави чувамо од заборава. Један одличан однос Мачванског и Топличког округа, али и  братског града Прокупља са општином Богатић представљају наставак једне традиције започете још у ратним данима Великог рата, али  представљају и највећу снагу данашње Србије“, рекао је у свом обраћању Красавац.

Наша отаџбина је кроз историју спознала која је цена мира и слободе, нагласио је председник Општине Богатић, Милан Дамњановић.

„Док стојимо испред овог спомен обележја чувамо светлу успомену на херојска дела, јуначке подвиге и поднету жртву српског војника. Данас одајемо почаст за Мачване и Топличане, који су дали оно највредније за слободу поносних потомака – своје животе. Њихова храброст и пожртвованост су вредности које су увек одликовале српску војску. Супростављајући се вишеструко надмоћнијем непријатељу без устезања и повлачења, на овом истом месту  на данашњи дан извојевали су историјску победу за наш народ у Великом рату. Зато имамо обавезу, част и задовољство да од заборава  сачувамо ноћну Крваву битку на Дрини, на Лиманској ади у Бадовинцима, да се окупљамо и подсећамо на херојизам славних предака и млађим нараштајима који долазе преносимо значај победе истинских вредности. Морамо да имамо за циљ да данас будемо бољи и јачи него што смо били јуче, али нешто слабији него што ћемо бити сутра, да доносимо и примењујемо исправне и храбре одлуке, као што су то чинили људи којима данас одајемо пошту“, додао је Милан Дамњановић.

Организатори су доделили и благодарнице заслужним, које су уручене Сергеју Бабурину, представнику Руске федерације, и  Слободану Ђорђевићу, који је добровољно учествовао у изградњи споменика.

У програму обележавања 108.годишњице од Ботке на Дрини уз хор Мачвански  учествовали су и певачка група „Дрина“ из Бадовинаца, као и ученици Основне школе „Вук Караџић“ из овог села, који су уверљиво приказали  Историјски час, по тексту пуковника Милорада Јевтића, сачињеног по сачуваним записима преживелог  ратника Топлице, Софронија Ђорђевића, а припремили су га наставници Катарина Кулезић, Ивана Товиловић, Стојан Аничић Оки и Слободан Росић, уз подршку директорке школе Јелене Аврамовић.

 

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH