20.05.2021 ОДРЖАНА ОНЛАЈН КОНФЕРЕНЦИЈА „ПОДРШКА ПРЕДШКОЛСКИМ УСТАНОВАМА У ГРАЂЕЊУ КВАЛИТЕТНЕ ПРАКСЕ-ИСКУСТВА, ОТВОРЕНЕ МОГУЋНОСТИ, ПАРТНЕРСТВА“
У оквиру Пројекта инклузивног предшколског васпитања и образовања - ВЕЛИКИ ЉУДИ ОД МАЛИХ НОГУ
Београд, 20. мај, 2021. године-данас је одржана онлајн конференција у организацији Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Пројекта инклузивног предшколског васпитања и образовања под називом „Подршка предшколским установама у грађењу квалитетне праксе-искуства, отворене могућности, партнерства“, коју је пратило више од 300 представника локалних самоуправа.
Циљ конференције је промоција активности унапређивања квалитета рада предшколских установа кроз другу компоненту овог Пројекта из перспективе запослених и давање препорука за наредне процесе у вези саотвореним могућностима и партнерствима као ослонцима за унапређивање рада.
„Подршке које се пружају предшколској установи у циљу квалитетне примене нове програмске концепције развијене су и кроз унапређивање професионалног развоја запослених у предшколском систему и кроз унапређивање система вредновања квалитета предшколског васпитања у циљу подршке добробити и целовитом развоју деце“, изјавио је помоћник министра за предшколско и основно образовање и васпитање др Милан Пашић.
Николина Шкундрић, васпитачица из предшколске установе „Радосно детињство“ из Новог Сада презентовала јеразмишљања и искуства практичара о програму подршке,док је Јелена Паић, педагог предшколске устнове „Раковица“ презентовалапромене у пракси из перспективе водитеља и ментора.Гордана Ђорђевић, педагог предшколске устаниве „Сима Милошевић“ из Земуна, презентовала је стратегије за покретање промена у култури и структури предшколске установе, а Станиша Чабаркапа, педагог из предшколске установе „Бамби“, Шабац, приказао је промене у простору дечијег вртића. Васпитачица, Биљана Мајсторовић из предшколске установе „ Лане“ из Алексинца представила је могућности које пружа реализација пројеката и учеснике упознала са једним од пројеката које реализује са децом под називом „Пут у свемир“. Нешто више о перспективи родитељао могућностима које пружа имплементација нових основа програма рекла је Dina Šukler Wiesike из предшколске установе „Радосно детињство“ у Новом Саду.
Директор предшколске установе„Моје детињство“ из Чачка, Сузана Симеуновић, презентовала је на који начин активно учешће директора утиче на заједничку професионалну визију предшколске установе.
О Пројекту - Министарство просвете, науке и технолошког развоја већ четврту годину за редом спроводи Пројекат инклузивног предшколског васпитања и образовања који се финансира уз подршку Светске банке. Један од циљева Пројекта јесте унапређивање квалитета система предшколског васпитања и образовања који карактерише холистички приступ у подржавању учења, развоја и добробити детета. У том контексту, друга компоненте укључује подршку увођењу и примени нових Основа програма предшколског васпитања и образовања, унапређивање иницијалног образовања и професионалног развоја запослених у ПВО као и унапређивање система стручног усавршавања и напредовања у звању запослених у ПВО.