24.05.2021 Света браћа Ћирило и Методије
Српска православна црква 24. маја слави празник светог Ћирила и Методија, браће из Солуна, који су ширили писменост и хришћанство међу неписменим Словенима у Великоморавској кнежевини и Панонији. Остали су упамћени као „словенски апостоли“ јер су својим радом помагали културни напредак Словена. Направили су глагољицу, прво писмо Словена, а након њихове смрти њихови ученици су наставили њихов просветитељски рад.
Преводом литургијских и библијских књига, Ћирило и Методије су ударили темеље словенској писмености. Њихови ученици Климент и Наут су саставили писмо Ћирилицу.
Почетком 2019. године Министарство културе и информисања покренуло је иницијативу да се Дан Ћирила и Методија прослави као државни празник. Разлог за иницијативу био је, како су истицали, јасан сам по себи, имајући у виду непроцењив значај Ћирила и Методија за укупан словенски свет и да је реч о историјском и културолошком утемељењу. Сви празници имају своју симболику, обележавање дела и успомене на Ћирила и Методија је долична и разумна ствар и темељи се на принципима културне политике овог министарства, истакао је тада министар културе и информисања. Овај датум се од тада обележава као државни празник.
Браћа Ћирило и Методије, који су у 9. веку ширили писменост и хришћанство међу Словенима, деценијама се прослављају у Русији, Пољској, Чешкој, Словачкој. У Србији се Дан Ћирила и Методија обележава и као Дан словенске писмености.