21.07.2021 Данас је Свети Прокопије
Рођен у Јерусалиму, отац му је био хришћанин, а мајка незнабожац. Звао се Неаније. Kада је порастао видео га је цар Диоклецијан и толико га је заволео да га је одмах узео у свој двор, где је био при његовој војсци. Kада је Диоклецијан одлучио да прогони хришћане, послао је Неанија у Александрију с једним војним одредом и наредио им да затру тамошње хришћане.
На том путу једне ноћи догодио се јак земљотрес и Неаније је чуо Божији глас. “Неаније, куда идеш и на кога устајеш”, упитао је глас. У том тренутку указао се у ваздуху пресвети крст, као од кристала, и од њега дође глас: "Ја сам Исус распети Син Божји". И још му Господ рече: "овим знамењем које си видео побеђуј непријатеље своје, и мир мој биће с тобом". Тај доживљај потпуно је обрнуо и променио живот војводе Неанија. Тражио је да му направе онакав крст какав је видео.
Уместо да крене на хришћане он је с војском ипак кренуо против Агарјана, и као победник ушао је у Јерусалим где је мајци рекао да је сада хришћанин. Након тога мучен је и бачен у тамницу где му се опет јавио Христ који га је крстио и дао му име Прокопије.
Јавно је исповедио своју веру, знајући да ће бити погубљен. Упокојио је се 303. године. У Нишу је пре Немањића постојао манастир Светог Прокопија, где се чувала рука светитеља. Светиња је касније, кад су Турци заузели Ниш, пренета у Прокупље, које је и добило име по овом мученику. Судбина моштију није позната од 18. века.
У неким крајевима Србије народ сматра да је на дан Светог Прокопија добро венчавати се јер се овај светац сматра заштитником младенаца које благосиља и походи. Такође, на данашњи дан никако није добро, како кажу обичаји, да се копа или сахрањује. У неким крајевима Србије, на Светог Прокопија није се ни купало. Овог свеца рудари сматрају својим заштитником, а сматра се и да је он чувар деце.
Извор: СПЦ