25.03.2016 Јефтинији кредити за пољопривреднике – камата 3 одсто
Пољопривредним произвођачима ће и ове године бити на располагању повољни динарски кредити, без валутне клаузуле, са фиксном каматном стопом у износу од 3% за све намене – за набавку животиња, хране за животиње, премију осигурања животиња, за набавку нове опреме и механизације као и кредите пласиране у развој ратарства, воћарства, виноградарства, повртарства и цвећарства, што је велика подршка српским пољопривредницима како би унапредили своју производњу и радили на подизању конкурентности својих производа.
„Усвајањем измена овог правилника очекујемо да ово буде значајна подршка пољопривредницима јер је реч о до сада најјефтинијим кредитима чију камату субвенцинише наше министарство“, изјавила је данас министар пољопривреде и заштите животне средине проф. др Снежана Богосављевић Бошковић.
Министарство пољопривреде и заштите животне средине наставља реализацију Правилника о условима и начину остваривања права на кредитну подршку и у 2016. години с циљем унапређења пољопривредне производње, уз напомену да је изменама наведеног Правилника омогућено пољопривредним газдинствима и олакшан приступ коришћењу кредита. Овим изменама предвиђено је и право на кредитну подршку за набавку хране за животиње која испуњава услове квалитета прописане правилником.
Кредити, чији је рок од једне до три године са грејс периодом до годину дана, одобравају се и исплаћују у динарима – без валутне клаузуле и предстаљају једне од најповољнијих кредита на тржишту, где фиксна каматна стопа износи 3% на годишњем нивоу за кредите у сточарству и кредите пласиране у развој ратарства, воћарства, виноградарства, повртарства, цвећарства, као и куповину пољопривредне механизације и опреме.
Право на кредитну подршку имају физичка лица – носиоци комерцијалног породичног пољопривредног газдинства, предузетници и правна лица (земљорадничке задруге са најмање пет чланова задруге који су уписани у Регистар пољопривредних газдинстава, микро и мала правна лица). Укупан износ кредита за физичка лица, предузетнике и правна лица је до 5.000.000 динара, а за земљорадничке задруге до 15.000.000 динара.
Извор: http://www.mpzzs.gov.rs/