21.03.2019 Svetski dan šuma
Svetski dan šuma obeležava se 21. marta širom planete, i to od 1971. godine, kada je Generalna skupština Evropske poljoprivredne konfederacije donela odluku da dan prolećne ravnodnevnice na severnoj, odnosno jesenje ravnodnevnice na južnoj Zemljinoj hemisferi bude posvećen šumama.
Cilj je bio da se ukaže na značaj šuma i njihov uticaj na opstanak čovečanstva. Šume doprinose ravnoteži kiseonika, apsorbiraju ugljen-dioksid, zaustavljaju čestice prašine i pepela, štite od štetnog delovanja vetra, štita rečna područja i izvorišta voda. Šume utiču na pročišćavanje atmosferskih voda, pozitivno deluju na klimu, štite tlo od erozije, te osiguravaju staništa za mnogobrojne vrste flore i faune.One danas pokrivaju nešto više od 30 odsto ukupnih kopnenih površina Zemlje – prostiru se na oko četiri milijarde hektara.
Ovogodišnjim aktivnostima želi se istaći uloga ne samo šuma nego i svih vrsta drveća koja rastu izvan šuma. Šume pokrivaju trećinu kopnene površine planete Zemlje, biološki su najraznovrsniji ekosistemi na kopnu, u kojima boravi više od pola kopnenih vrsta životinja, biljaka i insekata.
Uprkos svim neprocjenjivim ekološkim, privrednim, društvenim i zdravstvenim dobrobitima, čovek uništava te iste šume bez kojih ne može živeti. Krčenje je i dalje ozbiljan problem u celom svetu. Prema podacima UN-a, godišnje se uništi oko 13 miliona hektara šume; 12-20% emisija stakleničkih gasova u svetu, koji prouzrokuju klimatske promene, izazvano je upravo krčenjem šuma.
Zeleni Srbije Bogatić