11.05.2024 Представљена књига о 292 године школства у Црној Бари
Синоћ је у Дому културе у Црној Бари представљена књига „ШКОЛА – НАШ ПОНОС 292 године школства у Црној Бари“, дело које обухвата период од почетка писмености до 2022.године. Ауторски тим чине Драган Крсмић, Катарина Ћосић, Милош Бановић и Предраг Белић, а издавачи Удружење грађана “Црнобарски корени” и Културно - просветна заједница Србије“.
„Ми смо покушали да у овом представљању наше књиге повежемо прошлост и будућност. Програм је почео изворном песмом певачке групе, које је подсетила на нека стара времена, а одмах иза њих наступили су млади фолклористи, који су синоним будућности. Све ово што смо радили и јесте због млађих нараштаја, да се нађе неко међу њима да у наредним годинама допуни ово издање наше књиге, да га исправи, ако је потребно. Ми нисмо могли да испишемо све ученике школе, јер би нам за то била потребна књига у три тома, па смо одлучили да овде саберемо докторе наука, магистре, особе са високом и вишом стручном спремом. Те податке је било јако тешко скупити, покушавали смо на све начине, па и преко друштвених мрежа на крају смо из сваке улице нашли по неколико људи са којима смо се присећали. Ја верујем да ту има доста пропуста, оградили смо се на крају тог списка, да вероватно нисмо све обухватили. Тако да се надам да ће можда ово испровоцирати оне које нисмо помениули, да се бар пријаве, па да у другом издању то може да се исправи“, изјавио је Драган Крсмић.
Публика у препуном гледалишту Дома културе у Црној Бари пажљиво је испратила цео програм промоције, као и истакнуте Мачване који су о књизи говорили - др Радомир Ј. Поповић, генерал Драган Аврић, новинар Миомир Филиповић и историчар Бранислав Станковић.
„Синоћ сам имао задовољство да говорим, у друштву пријатеља, на представљању књиге "ШКОЛА - НАШ ПОНОС" у Црној Бари завичају хајдука, јунака и лепих девојака. Ради се о најстаријој школи у Србији, која је напунила 292 године постојања, чији су ђаци били неки од најзнаменитијих Срба попут Јанка Веселиновића, Милоша С. Милојевића, Јована Алексића, Пантелије Јуришића, Димитрија Црнобарца, Милорада Панића - Сурепа... Школу је основао један од јунака романа "Сеобе" Милоша Црњанског, Вук Исаковић, коме су аутори и посветили књигу. Велики посао за историју нашег школства довршен је искључиво захваљујући трудољубивости и ентузијазму појединаца како то иначе, обично, и бива међу Србљем. Искрене честитке ауторима и рецензенту, и топла препорука читалачком публикуму од срца“, истакао је Бранислав Станковић.
Рецензију књиге писао је др Радомир Ј. Поповић, корице је осмислио Стојан Аничић Оки, а лектуру и коректуру радиле су Весна Ђукић и Драгана Дукић.