06.02.2015 RTS o završetku ekološkog projekta u Bogatiću i Vladimircima
Otpad u kontejnerima, ulice čiste
U proseku stanovnik Srbije generiše 318 kilograma otpada godišnje ili 870 grama dnevno. U nekim mestima, smeće se neadekvatno odlaže. Zahvaljjući projektu "Unapređenje upravljanja otpadom u opštinama Bogatić i Vladimirci" koji je deo programa Evropske unije "Echange 4" vrednom 169.000 evra, situacija u Mačvi je znatno drugačija.
Ovu deponiju više od tridecenije nazivali su privremenom. Meštani Mačvanskog Metkovića i Belotića na dveparcele od hektar i po, otpad su odlagali bez konrole i razvrstavanja. Posle tridesetakdana rada, prostor je očišćen i ograđen.
"Koliko se moglo, iskorisilo se, odvezlo na reciklažni centar, za tu količinu smo dobili vreće koje će biti podeljene domaćinstvima", kaže Vladan Popadić, stručni saradnikza upravljanje otpadom.
U okviru projekta, za opštine Bogatić i Vladimirci nabavljeno je 38 kontejnera za četirivrste otpada. Na taj način, formirana su zelena reciklažna ostrva.
"Smeće je bilo veliki problem, imali smo dosta otpada, sa donošenjem ovih kontejnera, veliki problem smo rešili", kaže Siniša Martinović iz Bogatića.
U dvorištu Javno-komunalnog preduzeća u Bogatiću, parkirano je novo teretno vozilo. U okviru pilot faze koja je trajala tri meseca, prikupljeno je 30 tona otpada za reciklažu.
"Najviše tu dominira papir, kao sirovina, samim tim potrudili smo se da sačuvamo drveće, da se reciklira papir i ponovo napravi novi, zahvaljujući toj sirovini, a ne celulozi koja se kao što znamo, dobija iz drveća", kaže Tanja Jurišić, koordinatorJavno-komunalnog preduzeća "Bogatić".
U centru Bogatića, naša kamera nije snimila smeće. Otpad je u kontejnerima, a ulice su čiste.
"Dugoročno, opština Bogatić je realizacijom ovog projekta, utrla put i ima viziju i pravac kojim putem treba ići dalje, posebno prilikom otvaranja poglavlja 27, zaštita životne sredine sa EU, jer ćemo mi kao lokalna samouprava biti partner Vladi RS kada se to poglavlje otvori, jer
zaštita životne sredine se dešava kod nas na terenu", kaže predsednik opštine Bogatić Nenad Beserovac.
Proteklih godinu dana, u Bogatiću su održane i radionice čiji je cilj da podstaknu razvijanje ekološke svesti stanovništva o potrebi organizovanog i sistematskog sakupljanja i razdvajanja otpada.
Izvor:RTS