30.09.2018 Roditelji nedovoljno informatički potkovani
Starije generacije prvi kontakt sa račinarima imali su na časovima informatike, gde su se učile osnove, a internet je došao kasnije. Danas deca mnogo ranije stupaju u kontakt sa pametnim telefonima, tabletima i računarima, pa se postavlja pitanje sa kakvim predznanjem oni danas kreću na časove i šta je to što po planu i programu danas prvo uče? Nastavnik informatike I računarstva u OŠ “Mika Mitrović” u Bogatiću, Ivan Mladenović, dao je odgovore na ova pitanja.
Retko koje dete danas nije aktivno na nekoj društvenoj mreži. Shvataju li dovoljno ozbiljno da se „virtuelno igralište“ razlikuje od onog u stvarnom svetu i kolike ih opasnosti tamo vrebaju?
“Deca nisu u dovoljnoj meri svesna opasnosti, jer se neretko dešava da u razgovoru sa njima na kraju časa, kad god mi vreme dozvoli, saznajem da pored svog računara i telefona ulaze na svoje naloge i sa tuđih uređaja, nakon čega zaborave da se odjave sa tog vida komunikacije. To je samo jedan od problema na koji im ukazujem, moraju da vode računa o tome i da svoje šifre ne otkrivaju nikom, čak ni najboljem drugu”, rekao je Mladenović.
Jesu li deca kao i njihovi roditelji dovoljno informatički potkovani kako bi mogli da se zaštite od opasnosti u sajber prostoru?
“Nažalost nisu. U našoj sredini postoji veliki broj roditelja koji ne poseduje niti jedan nalog na društvenim mrežama, pa samim tim ne mogu ni dete uputiti u opasnosti koje tamo mogu naći. Meni, kao I mojim kolegama mogu uvek da se obrate, za bilo kakvu pomoć, ili savet”, kaže Mladenović
„STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA“ Projekat "Zaštitimo decu na internetu" sufinansiran je iz budžeta Opštine Bogatić u 2018. godini.