01.06.2024 Свестрани занатлија
Колар је један од старих и важних заната који је био неизоставан део живота сељака и људи који су се бавили коњичким пословима, као и власника фарми и великих имотека. Колар се бавио израдом и поправком кола, возова, санки и других точкаших возила који су били кључни за превоз терета и људи у време пре него што су дошли модерни транспортни системи.
Коларски рад подразумевао је употребу различитих материјала као што су дрво, метал и кожа. Кола су, поред дрвене конструкције, имала и металне делове као што су обручи и други ојачања која су се израђивала у тесној сарадњи са ковачем. Колар је знао како да сече, обликује и комбинује дрво тако да створи чврсту и функционалну конструкцију, али је такође морао бити и вешт у примени металних делова који су одржавали ствари чврстим и дуготрајним.
Занат колара није подразумевао само израду, већ и поправку и одржавање старих и оштећених возила. С обзиром на то да су кола била основни начин превоза, било је веома важно да буду у добром стању, посебно у време када је потреба за транспортом била велика у сеоским и руралним областима. Често су колари били познати као стручњаци за поправке точкова, јер је сваки точак морао бити прецизно направљен како би осигурао стабилност и сигурност.
Кола су се користила за превоз терета, али и као возила за пољопривредне радове, као што су орке или превоз жита. Такође, у неким регионима, кола су била неопходна за свадбене церемоније и друге важне друштвене догађаје, па су колари имали важну улогу у животу заједнице.Израда кола је била сложен процес који је захтевао знање из области обраде дрвета и метала. Колар је морао да буде стручан у свим фазама рада, од одабира материјала до финалних детаља.
Занат колара био је веома важан у традиционалној производњи транспортних средстава и имао је дубок утицај на свакодневни живот људи. Израда кола, као и поправка старих возила, захтевала је велику стручност и посвећеност, а колар је био непроцењив мајстор који је скупљао своје знање и вештине кроз године праксе.
Данас, као и многи други традиционални занати, и занат колара је углавном нестао или се претворио у нишни рад, али његова историјска важност остаје као подсетник на стара времена и живот у хармонији са природом и потребама људи.
Ставови изнети у подржаном медијсkом пројекту нужно не изражавају ставове органа kоји је доделио средства. Пројекат "Чувари традиције“, суфинансиран је из буџета Општине Богатић у 2024. години.