ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Politika

03.08.2024 Опанчари, обућари, чарапани, мајстори старих вештина

Традиционални занати, попут рада опанчара и обућара, били су неизоставни део свакодневног живота људи, посебно у руралним срединама где је био велики нагласак на самосталној производњи и употреби ручно израђених производа. Ови занати не само да су задовољавали потребе људи за обућом, већ су и чинили важан део социо-културног живота, преносећи дубоке традиције и вештине са генерације на генерацију.

Опанчар је занатлија који се бавио израдом опанака, традиционалне обуће која је била неопходна за људе који су радили на земљи, а и за друге сељаке. Опанци су били веома практични, издржљиви и прилагођени терену, па су били незаменљиви за људе који су се бавили пољопривредом. Израђивани су од коже, а понекад су имали и додатке од дрвета или металних делова како би били чвршћи.

Процес израде опанака обухватао је неколико важних корака. Први корак био је избор квалитетне коже која је била чврста, али и довољно флексибилна. Опанчар је онда исекао кожу на тачно одређене делове и обрађивао их специјалним алатима. Следећи корак био је састављање опанка, што је укључивало причвршћивање делова и прилагођавање обуће према специфичностима стопала носиоца. Опанци су обично били једноставни, али изузетно издржљиви и комфорни за дуге периоде ходања по неравним и тешким теренима.

Обућар је био занатлија који се бавио израдом и поправком обуће од различитих материјала, као што су кожа, платно и гума. Његов рад је обухватао све врсте обуће, од чизмама, ципела, сандала до опанака, али је такође подразумевао и поправке оштећене обуће. Обућари су користили разне алате попут шила, чавала, чекића и игала, а један од најважнијих алата био је и шивалачки сто, на којем су се прецизно радили сви детаљи.

Занат обућара подразумевао је не само израду нових пара обуће, већ и поправку и обнављање старије обуће. Поправка ципела, замена ђона и обрада коже били су уобичајени радови за обућаре. Њихова вештина и прецизност били су неопходни за дуговечност обуће, јер су људи често користили једну пару обуће дуго времена, а поправке су биле економичније него куповина нових ципела.

Поред опанакара и обућара, у традиционалној производњи обуће постојали су и други сродни занати, као што су ремезо, који се бавио израдом ремена, појасева и других кожних производа. Ремезо је коришћен у различитим сврхама, од обуће и одеће до појасева који су били важни за пољопривредне и сточарске радове.

Чарапари су такође били важни занатлије који су правили чарапе и опанке, а понекад и ногавице које су људи носили као заштиту од хладноће. У исто време, кројачи су били одговорни за израду одеће која се комбиновала са овим обућарским производима, стварајући целокупан традиционални модни стил.

Данас су занати као што су опанчарство и обућарство постали ретки и углавном су очувани у традиционалним занатским радњама или у музејима. Међутим, интересовање за ове занате није потпуно ишчезло. Нови трендови у моди и еко-свест о одрживости чине да неки људи поново траже ручно израђену обућу која је чврста, природна и дуготрајна. Многи мајстори ових заната и даље раде на обнови и поправци старих обућарских предмета, чувајући традицију и мајсторство које су били основ живота наших предака.

 

 

Ставови изнети у подржаном медијсkом пројекту нужно не изражавају ставове органа kоји је доделио средства. Пројекат "Чувари традиције“, суфинансиран је из буџета Општине Богатић у 2024. години.

 

 

GRAĐANI REPORTERI

19.10.2021 Реаговањe суграђанина Стојана Ђаковића на поједине садржаје које смо објављивали на нашем порталу

Поштујући Закон о јавном информисању и Kодекс новинара објављујемо у целости допис Стојана Ђаковића, достављен нашој редакцији, а који се ...

22.03.2021 Sprinterima AK Sprint vicešampionska titula na Zimskom kupu

Juče je, po veoma hladnom vremenu, održan Zimski kup Srbije u bacačkim disciplinama na kojem je učešće uzelo 10 takmičara Ak Sprint. ...

30.10.2020 Промоција правилне исхране за предшколце у Дубљу

Ова недеља је посвећена здравој исхрани деце. Предшколске групе у Дубљу су организовале предавање медициске сестре из локалне амбуланте, која ...

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH